O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Tamara de Lempicka, Tamara Łempicka, fotografia, kobiety w sztuce, detal, Niezła Sztuka

Tamara Łempicka

Tamara Łempicka urodziła się w 16.05.1898 w Warszawie, zmarła 18.03.1980 w Cuernavace w Meksyku. Była polską malarką, tworzącą w stylu art déco.

Łempicka pochodziła z zamożnej rodziny. Od najmłodszych lat przejawiała talent i zamiłowanie do sztuki. W 1911 roku razem z ukochaną babcią odbyła podróż po Włoszech, która upewniła ją w pasji do sztuki.

Tamara uczyła się w Lozannie, a w wakacje odwiedzała ciocię mieszkającą w Petersburgu. To tam poznała Tadeusza Łempickiego, w którym się zakochała i za którego w 1916 roku wyszła za mąż. Łempiccy – mimo trudnej sytuacji panującej w Rosji  – żyli w luksusie. Aż do wybuchu rewolucji październikowej bardzo dobrze im się powodziło Wtedy mąż Tamary został aresztowany. Łempickiej udało się go uwolnić. Wkrótce małżeństwo wyemigrowało do Paryża, gdzie urodziło się ich pierwsze dziecko.  Tamara we francuskiej stolicy uczyła się malarstwa, tworzyła wiele martwych natur i portretów córki.  Jej sztuka szybko zyskała sobie wielbicieli. Wystawy jej obrazów organizowane były we Francji oraz Włoszech, ale twórczością Łempickiej interesowały się też amerykańskie magazyny mody. Obrazy Tamary świetnie się sprzedawały i był nagradzane w różnych krajach, również w Polsce. W 1928 Tamara rozeszła się z mężem. W ich małżeństwie nie układało się od momentu zwolnienia Łempickiego z aresztu. Malarka związała się z Raulem Kuffnerem, który był kolekcjonerem jej obrazów, a w 1933 przyjęła jego oświadczyny.

Od 1939 roku Łempicka z mężem przebywali w Ameryce. Wkrótce do Tamary dołączyła także jej córka z pierwszego małżeństwa.  Łempicka nadal malowała, a jej obrazy były wystawiane m.in.w galeriach w Nowym Jorku i San Francisco. W latach 60. zwróciła się w kierunki sztuki abstrakcyjnej.

W 1974 Łempicka przeniosła się z USA do Meksyku. Była już wtedy od kilkunastu lat wdową. Tam pozostała aż do śmierci. Jej córka spełniła ostatnią wolę Łempickiej i rozrzuciła prochy matki nad kraterem góry Popocatépetl.