O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Rene Magritte, fotografia, Duane Michals, Niezła Sztuka

René Magritte

René Magritte urodził się  21 listopada 1898 w Lessines, a zmarł 15 sierpnia 1967 w Brukseli. Był jednym z najbardziej znanych belgijskich artystów XX wieku i wybitnym malarzem surrealizmu.
Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli i obracał się w kręgach tamtejszej awangardy. Na początku kariery – pod wpływem kubizmu – tworzył po części abstrakcyjne kompozycje. Dopiero później zwrócił się w stronę surrealizmu.
Przez pewien czas Magritte przebywał w Paryżu, gdzie poznał m. in. André Bretona – teoretyka surrealizmu. Jednak artysta nie odnalazł swojego miejsca wśród francuskiej bohemy.Na jego dzieła wpływ miała twórczość włoskie artysty, uznawanego za prekursora surrealizmu – Giorgia de Chirico. Belgijski malarz wypracował własny, unikalny styl. Jego dzieła są bardzo zagadkowe i skłaniają do filozoficznych refleksji na temat sztuki oraz malarskiego medium. Znane dzieła Magritte to np. Kochankowie, Syn człowieczy, To nie jest fajka (z cyklu Zdradliwość obrazów).Ponadto artysta eksperymentował z fotografią.
Artysta był silnie związany z Brukselą. W belgijskiej stolicy znajduje się muzeum poświęcone jego osobie.