O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Rafał Malczewski, Autoportret, sztuka polska, Niezła Sztuka

Rafał Malczewski

Rafał Malczewski polski malarz i pisarz. Urodził się 24.10.1892 roku w Krakowie. W latach 1910-1915 studiował filozofię, architekturę i agronomię w Wiedniu. Malarstwa uczył go ojciec, Jacek Malczewski.

W dwudziestoleciu międzywojennym obracał się w artystycznym środowisku działającym w Zakopanem. Przez to jednym z najczęściej podejmowanych przez niego tematów był pejzaż tatrzański (Krajobraz zakopiański, 1923; Widok z Cyrhli na Kopieniec Wielki, 1927; Jesień na Podhalu, 1927).

Malczewski był także autorem felietonów opisujących atmosferę przedwojennego Zakopanego – Pępek świata: wspomnienia z Zakopanego, czy Od cepra do wariata: felietony zakopiańskie. Malował także widoki Beskidów, czy industrialnego Śląska (cykl Czarny Śląsk) oraz realia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Należał do Towarzystwa Sztuka Podhalańska mającego popularyzować polski folklor w sztuce oraz do Stowarzyszenia Artystów Polskich „Rytm”. Malczewski wykonywał także projekty scenografii dla teatralnych dla Teatru Formistycznego w Zakopanem.

Podczas II wojny światowej przebywał m.in. w Brazylii, gdzie stworzył akwarelowe widoki Rio de Janeiro, Kurytyby czy Parany. Potem mieszkał w Nowym Jorku, a następnie przeniósł się do Montrealu, gdzie zmarł w 1965 roku.

Twórczość Rafała Malczewskiego zdominowana jest przez pejzaż. Do niego czasami malarz dodawał niewielkie postacie ludzkie. Malował też opustoszałe krajobrazy z elementami współczesnej cywilizacji (Auto na tle pejzażu zimowego, ok 1930; Był cyrk z Zakopanem 1925-26). Charakterystyczną cechą dzieł Malczewskiego jest kompozycja obrazu, która „wciąga” widza do kadru.