O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Rafael Santi, Autoportret,ok. 1506, Galeria Uffizi

Rafael Santi

Rafael (właściwie Raffaello Santi lub Raffaello Sanzio) urodził się w 1483 roku w Urbino, zmarł 6 kwietnia 1520 w Rzymie. Był włoskim malarzem epoki renesansu.
Ojciec Santiego również był malarzem i to on był pierwszym nauczycielem syna. Rafael urodził się i dorastał w Urbino – włoskim miasteczku, które w XV wieku było ważnym ośrodkiem kulturalnym. Atmosfera, panująca w Urbino, wpłynęła na młodego Santiego, który zafascynował się sztuką i renesansowymi ideami humanizmu. Artysta wyjechał z Urbino na dalszą naukę do Perugii. Tam pobierał lekcje u Pietra Perugino. Po śmierci ojca Santi prowadził jego pracownię w rodzinnym mieście. Później przeniósł się do Florencji, a jego malarska kariera nabrała tempa. W tym czasie we Włoszech tworzyli też Leonardo da Vinci oraz Michał Anioł. Ich twórczość była dla Santiego źródłem inspiracji.
W 1508 roku papież Juliusz II zatrudnił artystę do wykonania dekoracji wnętrz w Watykanie. Było to ważne zlecenie dla Santiego, które zapewniło mu ogromny prestiż w świecie sztuki. Freski, które malarz stworzył w Satanzy della Segnatura, należą do jego najbardziej znanych dzieł. Są to Szkoła ateńska oraz Apoteoza Eucharystii. W kolejnych latach Santi zajmował się pracami nad bazyliką św. Piotra, a także konserwacją antycznych zabytków w Rzymie. Malował też portrety oraz obrazy ołtarzowe m.in. stworzył Madonnę Sykstyńską (1513-14, Galeria Starych Mistrzów, Drezno).
Rafael zmarł młodo. Miał jedynie 37 lat. Przyczyną śmierci była febra. Jednak zdążył wyrobić sobie w tym czasie niepodważalną pozycję w świecie sztuki,a jego styl wpłynął na rozwój malarstwa i inspirował kolejne pokolenia twórców.