O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Eugène Delacroix, Autoportret, Luwr, Paryż, Niezła sztuka

Eugène Delacroix

Eugène Delacroix urodził się 26 kwietnia 1798 w St. Maurice-Charenton, a zmarł 13 sierpnia 1863 w Paryżu. Był francuskim malarzem, jednym z najważniejszych przedstawicieli romantyzmu w sztuce.
Delacroix pochodził z zamożnej rodziny, dorastał w Bordeaux, później mieszkał w Paryżu. To we francuskiej stolicy – jeszcze w latach szkolnych – poznał Théodore’a Géricaulta i to z nim uczęszczał na pierwsze lekcje rysunku. W 1816 rozpoczął studia w École des Beaux-Arts. Odwiedzał też często Luwr, gdzie podziwiał dzieła mistrzów.
Pierwszy obraz, o którym wiadomo, Delacroix namalował w roku 1822. Była to Barka Dantego. Jest on dzisiaj prezentowany w Luwrze. Dwa lata później malarz stworzył kolejne ważne dzieło Masakrę na Chios. Brutalność sceny wzbudziła wiele kontrowersji. Najbardziej znanym obrazem Delacroix jest Wolność prowadząca lud na barykady(1830, Luwr, Paryż). Artysta stworzył też wiele obrazów ukazujących sceny historyczne. Był też znanym portrecistą.
Na sztukę tego artysty wpływ miały jego podróże. W 1825 odwiedził Londyn, gdzie podziwiał prace Williama Turnera, a także zapoznał się z angielską literaturą – Szekspirem, Byronem oraz Scottem. Ważna była też podróż, którą odbył w 1832 roku. Odwiedził wtedy Hiszpanię, Maroko oraz Algierię. Fascynacja orientem widoczna jest w wielu dziełach Delacroix.
W 1855 roku malarz otrzymał złoty medal, a w 1857 został członkiem Académie des Beaux-Arts. Te dwa wydarzenia potwierdziły rangę artysty.