O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Edward Hopper

Edward Hopper

Edward Hopper urodził się w Nyack, małym miasteczku nad rzeką Hudson. Jako młody chłopiec uwielbiał rysować i czytać, rodzice, widząc pasję dziecka, zachęcali go do rozwijania się w artystycznym kierunku. Rozpoczął zatem studia malarskie pod okiem dwóch wybitnych twórców tamtej epoki, ale o skrajnych postawach artystycznych. Pierwszy z nich William Merritt Chase był wybitnym amerykańskim impresjonistą, a Robert Henry bardzo dobrym realistą.

Po sześciu latach intensywnego rozwoju, szlifowania warsztatu Edward Hopper udaje się w podróż po Europie, aby przekonać się, jakie nowości ma do zaoferowania Stary Kontynent. Większość czasu spędza w Paryżu, który jest wówczas miejscem wrzenia świata artystycznego. Zauroczy się tu obrazami Degasa i Maneta, których współczesne sceny z życia miejskiego będą miały znaczący wpływ na jego późniejszą twórczość.

Powrót do Stanów jest dla niego mocnym zderzeniem z rzeczywistością po inspirujących wakacjach. Jego obrazy nie wzbudzają zachwytu i musi zarabiać na życie, produkując ilustracje i grafiki.

Edward Hopper ożenił się z malarką Josephine Nivision. Od ich ślubu kariera Hoppera nabiera rozmachu, będzie to bardzo ważny związek, a Jo stanie się jedną z głównych postaci jego obrazów.