O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Maurice Guibert, Henri de Toulouse-Lautrec, MoMA, Niezła sztuka

Henri de Toulouse-Lautrec

Henri de Toulouse-Lautrec urodził się 24 listopa 1864 roku w Albi (południowo-zachodnia Francja), zmarł 9 września 1901 w domu swojej matki w Saint-André-du-Bois. Był wybitnym francuskim malarzem i grafikiem, a także jednym z najbardziej znanych przedstawicieli paryskiej cyganerii. Sławę przyniosły mu plakaty. Lautreca uznaje się za pioniera tej nowoczesnej sztuki.
Artysta urodził się w arystokratycznej rodzinie. Dzięki swojemu pochodzeniu – w przeciwieństwie do innych artystów – nigdy nie musiał martwić się o finanse. Poza tym Lautrec już od dzieciństwa był zachęcany przez rodzinę do rozwijania pasji do rysowania.  W 1882 roku wyjechał na studia do Paryża. Uczył się u uznanych, akademickich mistrzów. Jednak wkrótce wykształcił swój własny styl i charakterystyczną kreskę. Szybko też znalazł swój ulubiony temat – Montmarte oraz jego rozrywki. Artysta malował chętnie sceny z cyrków, kabaretów, teatrzyków muzycznych, a także z domów publicznych. Ważnym miejscem dla Lautreca było też słynne Moulin Rouge. To właśnie na zamówienie dla tego kabaretu malarz wykonał pierwszy plakat.
Lautreca wyróżniał z tłumu jego wygląd – chorował na zwyrodnienie układu kostnego i do chodzenia musiał używać laski. Był też bardzo niski i nieproporcjonalnie zbudowany. Jednak artysta nigdy nie rozczulał się nad swoim losem, czego dowodzą pełne ironii autoportrety.
Lautrec odnosił sukcesy już za życia. Był uznanym plakacistą. Jednak jego uzależnienie od alkoholu oraz syfilis sprawiły, że zmarł młodo, w wieku 36 lat.