O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Gian Lorenzo Bernini, Autoportret | ok. 1625, Niezła sztuka

Gian Lorenzo Bernini

Gian Lorenzo Bernini urodził się 7 grudnia 1598 w Neapolu, zmarł 28 listopada 1680 w Rzymie. Był włoskim rzeźbiarzem i architektem. To jeden z najwybitniejszych artystów baroku.
Największą sławę zyskał jako rzeźbiarz.  W swojej twórczości najczęściej sięgał do tematów mitologicznych oraz religijnych. Szczególnie ceniony był jako autor rzeźb grupowych. Do kanonu historii sztuki zalicza się m.in. DawidaApollo i Dafne oraz Ekstazę św. Teresy.
Bernini był silnie związany z Rzymem, to właśnie we włoskiej stolicy można podziwiać najwięcej jego dzieł. Rzeźby tego genialnego artystą zdobią m.in. wiele tamtejszych fontann. Najsławniejszą z nich jest tzw. Fontanna Czterech Rzek.
Natomiast jednym z najbardziej znanych dzieł architektonicznych Berniniego jest kolumnada przed Bazyliką św. Piotra oraz znajdujący się w jej wnętrzu baldachim nad grobem świętego. Rozwiązanie placu przed watykańską bazyliką jest typowe dla monumentalnych przedsięwzięć barokowej urbanistyki.  W Watykanie można podziwiać także Schody Królewskie autorstwa Berniniego, jeden z najwspanialszych przykładów barokowej perspektywy iluzjonistycznej.