O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Edgar Degas, Autoportret, impresjonizm, niezła sztuka

Edgar Degas

Edgar Degas urodził się 19 lipca 1834 w Paryżu, gdzie zmarł 26 września 1917. Był francuskim malarzem oraz rzeźbiarzem, związanym z nurtem impresjonizmu w sztuce.
Studiował malarstwo w École de Beaux-Arts w Paryżu. W paryskiej stolicy często odwiedzał Luwr, gdzie podziwiał dzieła starych mistrzów. W latach 1856-60 Degas podróżował po Włoszech, czego wynikiem były klasyczne obrazy ukazujące antyczne motywy. W kolejnych latach artystę interesowały sceny z wyścigów konnych. Fascynował go ruch i malarskie możliwości uchwycenia go na płótnie. Dlatego chętnie malował również tancerki i sceny z teatru. To właśnie obrazy przedstawiające baleriny uznawane są dzisiaj za najbardziej znane dzieła Degasa. Często uwieczniał też na swoich obrazach nocne życie Paryża. Stworzył też wiele aktów. Malował kobiety w trakcie kąpieli lub porannej toalety. Oprócz tego był też rzeźbiarzem.
Od 1874 roku Degas wystawiał swoje dzieła wraz z impresjonistami. Uważał się jednak za twórcę niezależnego i rzeczywiście Degasa wiele różni od innych impresjonistów. Nie interesowało go studiowanie natury i malowanie w plenerze. Inspirowała go sztuka klasyczna, w szczególności obrazy Jean-Auguste-Dominique’a Ingresa. Z impresjonistami łączyła go m.in. miłość do japońskich drzeworytów. Degasa przede wszystkim interesował ruch i postaci. Jego dzieła wyróżnia nowatorskość kompozycji.