Kochani!
Dziękujemy za wsparcie naszej akcji ArtBox! Nadszedł czas na unboxing! Zobaczcie co zawierała pierwsza edycja projektu ArtBox Książki, czyli paczek-niespodzianek pełnych wspaniałych książek? Z radością przedstawiamy Wam fantastyczne wydawnictwa, które zaangażowały się w nasz projekt, za co pięknie im dziękujemy! W paczce znalazły się zarówno książki dla dużych i małych miłośników ciekawej lektury, a także coś do posłuchania. Rekomendujemy je z całego serducha, bo to polskie, wartościowe wydawnictwa. 10 paczuszek, pełnych książek powędrowało do osób, które zrobiły sobie super-niespodziankę, ale przede wszystkim wsparły Fundację, za co im z ogromnie dziękujemy!
Mariusz Wollny (tekst), Zuza Wollny (ilustracje)
Był sobie król… Poczet Jagiellonów – czyli historia dawnej Polski dla każdego >>
Wydawnictwo Jama, Kraków 2017
Przeczytaj fragment książki >>
Trzytomowy cykl popularnonaukowy Był sobie król… to dopiero drugie po słynnej trylogii Pawła Jasienicy literackie opowiadanie o dziejach Polski. Wzorowane na dziele Mistrza, ale skierowane do początkujących miłośników historii ojczystej, młodych i starszych, i dlatego jeszcze więcej w nim ciekawostek, są tu też legendy i szczypta humoru, a przede wszystkim – kapitalne ilustracje. To lektura dla każdego i na całe życie, do czytania i oglądania przez całą rodzinę.
Tom drugi opowiada o przygodach władców z dynastii Jagiellonów (z krótkim preludium o Andegawenach) , którzy doprowadzili Rzeczpospolitą do szczytu jej potęgi. Władysław Jagiełło, Mikołaj Kopernik, Bona Sforza, bitwa pod Grunwaldem i hołd pruski – to postaci i wydarzenia, które zna chyba każdy… Ale czy słyszeliście o „Rzeczpospolitej Babińskiej”, czyli pierwszym polskim kabarecie, w którym udzielali się między innymi Mikołaj Rej i Jan Kochanowski? Albo o „wojnie serowej” toczącej się między Elżbietą Habsburżanką, a jej teściową, wspomnianą już wcześniej królową Boną? Te i wiele, wiele więcej ciekawostek znajdziecie na ponad 400-stu stronach Pocztu Jagiellonów. Wisienką na torcie tej części jest rozkładana ilustracja Bitwy pod Grunwaldem mistrza Jana Matejki w reinterpretacji Zuzy Wollny.
Zygmunt Miłoszewski
Jak zawsze >>
Wydawnictwo W.A.B, Warszawa 2017
Audiobook -> Biblioteka Akustyczna
Lektor: Dorota Kolak, Kamilla Baar-Kochańska, Modest Ruciński, Kazimierz Kaczor
* * *
Tragikomedia o miłości i Polsce. Jest styczniowy dzień 2013 roku, Grażyna i Ludwik świętują wyjątkową rocznicę. Pięćdziesiąt lat mija dokładnie od dnia, kiedy pierwszy raz poszli ze sobą do łóżka. On ma 84 lata, ona 79. Co roku ten dzień to ich najważniejsza rocznica. Intymna, prywatna, świętowana tylko we dwoje. Dzień podsumowań (tych coraz więcej), planów (tych coraz mniej), też dzień niewypowiedzianych pożegnań, nie wiadomo przecież, czy to nie ich ostatnia wspólna rocznica. Co roku odbywają ten rytuał, rozmawiają, jedzą to samo jedzenie, co w 1963 roku, tak samo uprawiają seks. I choć po tym ostatnim spodziewają się coraz mniej, to tym razem wieczór jest naprawdę fantastyczny i oboje idą spać spełnieni.
Następnego ranka, ku swemu wielkiemu zaskoczeniu budzą się w swoich młodych ciałach. Mając świadomość tego, że jeszcze wczoraj byli sędziwymi dość staruszkami. I szybko orientują się, że są znowu w roku 1963, on ma 34 lata, ona 29, całe życie przed nimi. Co zrobią? Praktyczne ćwiczenie z powiedzenia „gdyby młodość wiedziała, gdyby starość mogła” napędza prywatną fabułę książki. Czy postanowią znowu być razem? Czy wybiorą inne ścieżki? Czy ona wróci do swojej wielkiej miłości, którą straciła w 1968 roku? Czy on wybierze swoją żonę, którą miał, kiedy z Grażyną zaczęli być kochankami? Ile będą chcieli zachować ze swojego poprzedniego życia? Ile zmienić? jak dwójka humanistów (psycholog i nauczycielka) wykorzysta swoją wiedzę z XXI wieku?
Tytus Brzozowski
Miastonauci >>
Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2017
Miastonauci to wielkoformatowa książka obrazkowa (art-book) z twardego kartonu. Każda rozkładówka to intensywnie kolorowa miejska panorama, w której możemy doszukiwać się nawiązań do architektury m.in. Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania i wielu innych polskich miast.
Tytus Brzozowski – jest architektem i akwarelistą. W swoich pracach pokazuje miasto marzeń: pełne zdobnych kamienic, wąskich ulic, strzelistych wież, poukrywanych symboli oraz intrygujących, surrealistycznych zdarzeń.
Książka Miastonauci wielkoformatowa, kartonowa, z przepięknymi ilustracjami przykuwa spojrzenie malusińskich i tych dużo starszych. Jest rewelacyjna jeśli chodzi o ćwiczenie spostrzegawczości, uczy cierpliwości, skupienia i dokładności.
Tomasz Bocheński
Witkacy i reszta świata >>
Wydawnictwo Officyna, Łódź 2010
Przeczytaj fragment książki >>
Książka Tomasza Bocheńskiego Witkacy i reszta świata stawia twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza w nowej perspektywie – wydobywając na światło dzienne obszary aktywności intelektualnej i artystycznej do tej pory zaniedbane, zapomniane, niedostrzeżone. Wyznacza tym samym nowy horyzont odczytania twórczości innych twórców modernizmu, proponując spojrzenie właśnie przez pryzmat twórczości Witkacego. Jej celem jest pokazanie artysty włączającego się we wszystkie ważne „spory” modernizmu: o tajemnicy i niewyrażalności, o ironii i autoironii, o piekle współczesności, o roli artysty w społeczeństwie masowym, o relacji wobec pokolenia ojców, o pojedynkach właściwych i słownych, o normach obyczajowych.
Książka dzieli się na cztery części. Pierwsza stanowi próbę wieloaspektowego zrozumienia artysty, odtworzenia jego drogi dojścia do “dziwności istnienia”. Rozpoczyna ją esej o Lovranie – miejscu, gdzie Witkiewicz-ojciec zmarł, gdzie Witkacy porzucił kopiowanie realności i zaczął ją przekształcać na sposób fantastyczny. Po nim następuje m. in. tekst o Witkacym-Społeczniku, artyście wcale nie oderwanym od rzeczywistości. Część druga to analiza spojrzenia trzech wielkich znawców na Witkacego: Puzyny, Błońskiego oraz Deglera. W części trzeciej oświetlającej twórczością Witkacego działania innych twórców znajdują się eseje o Bolesławie Leśmianie, Aleksandrze Wacie i o Zbigniewie Herbercie. Książkę zamyka esej o Andrzeju Nowickim, uspójniający merytoryczny i graficzny kształt książki. W książce znajdują się także reprodukcje kompozycji muzycznych Stanisława Ignacego Witkiewicza, do tej pory nieznane i niepublikowane, które autor tomu odnalazł 10 lat temu.
Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska
Hanna Rudzka-Cybisowa >>
Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych
im. Jana Matejki w Krakowie
Przeczytaj fragment książki >>
Album przedstawia postać wybitnej malarki i pedagog krakowskiej ASP, Hanny Rudzkiej-Cybis (1897-1988). Życie i twórczość artystki związanej z grupą kapistów, przedstawicielki koloryzmu, opisane zostały przez Stefanię Krzysztofowicz-Kozakowską i Joannę Grabowską. W albumie zamieszczono duży wybór reprodukcji obrazów artystki z polskich muzeów oraz zestaw fotografii archiwalnych. Résumé w języku angielskim i francuskim.
Sylwia Zientek
Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty >>
Wydawnictwo W.A.B, Warszawa 2017
Przeczytaj fragment książki >>
Rodzinne tajemnice, skrywane pasje, niepohamowane żądze, pikantne skandale, a w tle Warszawa kilku epok, czyli kilkaset lat historii rodzinny warszawskich hotelarzy w pierwszym tomie wciągającej sagi Sylwii Zientek.
Warszawa, XXI wiek. Dana Zmijewski przyjeżdża do Warszawy, by z pomocą młodego prawnika odzyskać rodzinną kamienicę przy ulicy Długiej, w której niegdyś przez wieki mieścił się hotel. Nie ma pojęcia, jaką historię skrywają w sobie dawne mury.
Warszawa, XIX wiek. Eleonora Żmijewska, córka właściciela mieszczącego się przy ulicy Długiej hotelu, wiedzie wzorowe życie panienki z dobrego domu. Dzieląc czas między szykowne rauty i pracę dobroczynną, z drżeniem serca i lekkim niepokojem oczekuje na oświadczyny wskazanego przez rodziców kandydata do jej ręki. Jednak wraz z nagłym i niespodziewanym samobójstwem ojca pogodny świat Eleonory wali się w gruzy. W obliczu grożącego hotelowi bankructwa, histerii matki i lekkomyślności brata utracjusza młoda kobieta jest jedyną nadzieją na ocalenie wielowiekowego rodzinnego dziedzictwa.
Warszawa, XVII wiek. Lutnista Kapeli Królewskiej Laurenty Żmij marzy o otworzeniu własnego zajazdu przy nowym warszawskim trakcie zwanym Długim. Jednak nękające miasto klęski i sprzeciw jego energicznej, stanowczej połowicy sprawiają, że mężczyzna musi odłożyć swoje plany. Do czasu, aż los postawi na jego drodze piękną, inteligentną i charakterną Kalinę, obdarzoną niezwykłym talentem kulinarnym, młodszą siostrę żony Laurentego… Tylko czy Żmij będzie w stanie pokonać rzuconą na cały jego ród klątwę?
Hotel przy Długiej. Klątwa lutnisty to pierwszy tom obszernej, wielopokoleniowej sagi rodziny warszawskich hotelarzy. Barwne opisy, charyzmatyczni bohaterowie i porywająca intryga zabiorą cię w niezwykłą podróż przez historię wyjątkowej rodziny i wyjątkowego miasta.
Książki. Magazyn do czytania
wyborcza.pl/ksiazki >>
Na początku był problem: Polacy czytają coraz mniej. Kolejne badania pokazywały apokaliptyczny obraz Polski nieczytającej. Naszą odpowiedzią na ten stan była promująca czytelnictwo akcja „Czytamy w Polsce” oraz „Książki. Magazyn do czytania”, który stał się jej emanacją. Pierwszy numer naszego kwartalnika, z Januszem Korczakiem na okładce, ukazał się 14 czerwca 2011 roku. Chcieliśmy pokazać, że o książkach można pisać i mądrze, i wciągająco. Ale przede wszystkim różnorodność światów, które mieszczą się między okładkami.
Niezła Sztuka:
Kod na pobranie w wersji elektronicznej „Cykl podcastów: Kobiety w Sztuce”
- Michalina Peruga, Sofonisba Anguissola zapomniana Mistrzyni: 10:53 min
- Michalina Peruga, Królowa martwych natur: słów kilka o XVIII-wiecznej malarce, Anne Vallayer-Coster: 13:55 min
- Olga Wesołowska, Obrazy malowane smutkiem. Opowieść o Oldze Boznańskiej: 11:58 min
- Joanna Jaśkiewicz, Historia Meli Muter. Dlaczego tak utalentowana malarka umarła w nędzy i zapomnieniu?: 15:08 min
- Paulina Łysak, „Boże! Odbierz mi wszystko, (…) ale za to daj mi możność wypowiedzenia się artystycznego i sławę.” Zofia Stryjeńska i jej walka o bycie artystką: 14:08 min
- Paulina Kamińska, Kokietka Łempicka: 14:36 min
- Karolina Rosiejka, Georgia O’Keeffe – malarka amerykańskiej nowoczesności: 16:40 min
- Paulina Kamińska, Artystka uniezależniona. Yoko Ono: 14:58 min