ArtBox Klasyczny • ArtBox Deluxe • Dołącz do ArtBoxa
Więcej o ArtBoxie »
Drodzy!
To już czwarta odsłona naszego projektu ArtBox!
Tak jak i w poprzednich edycjach, w tej pace znalazły się same wspaniałości, które z radością Wam pokażemy 🙂 Dziękujemy wszystkim markom, które zechciały podarować do ArtBoxów swoje wspaniałe produkty! W tej edycji przygotowaliśmy dla Was dwa rodzaje paczek: Klasyczne i Deluxe. Zajrzyjmy co było w środku!
1. Bożka Rydlewska – print
Bożka Rydlewska – artystka, ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się twórczymi poszukiwaniami w obszarze grafiki, ilustracji, kolażu, odwołując się do tradycji obrazowania surrealistycznego oraz botaniki i literatury. W swoich pracach czerpie z bogactwa form natury by kreować światy niemożliwe, pełne roślinnych hybryd, nowych gatunków ptaków i owadów. Tworzy również papierowe rzeźby inspirowane książkową techniką pop-up.
Bożka ma w swoim dorobku projekty artystyczne prezentowane w galeriach na całym świecie, w tym w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, na Festiwalu Illustrative w Berlinie, Festiwalu Wanted Design w Nowym Jorku czy Landmark North w Hong Kongu, jak i projekty z dziedziny sztuki użytkowej, tworzy m.in wzory na opakowania, porcelanę, tapety oraz tkaniny.
Autorskie grafiki, które znalazły się w boxach to wydruki artystyczne tuszami pigmentowymi na papierze 270 gsm Fine Art Solution Photo White – to gwarantuje niezwykłą skalę barw, jakość i trwałość kolorów.
2. Wall-being – print Igi Kosickiej
Wall-being to sklep internetowy z kolekcją autorskich plakatów. Założycielką marki jest Kasia Głogowska, która pochodzi z Poznania, gdzie ukończyła Uniwersytet Adama Mickiewicza. Przez wiele lat zajmowała się produkcją wydarzeń kulturalnych i wydawnictw. Pomysł na wall-being zrodził się z pasji do polskiej animacji – prac Lenicy, Borowczyka czy Antonisza. Marzeniem Kasi było stworzenie miejsca z wyselekcjonowanymi pracami artystów w przystępnych cenach. Kasia jest typem osoby, która wypełnia swoje wnętrza wyszukanymi grafikami, meblami vintage i roślinami. Ma słabość do wazonów i nietypowych dekoracji.
Wydrukowane z najwyższą starannością plakaty potrafią odmienić charakter wnętrz oraz wydobyć i podkreślić osobowość ich mieszkańców. W kolekcji Wall-being znajdują się wyselekcjonowane prace polskich artystów – nagradzanych i utytułowanych twórców plakatów, ilustracji książkowych i prasowych, których łączą kreatywność i wyrazisty styl.
3. Edyta Draus – pocztówki
Edyta Draus to absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, z wyboru – rysowniczka. Jej znakiem rozpoznawczym jest oszczędność formy, mocna kreska i zdawkowy, refleksyjny komentarz. Interesują ją emocje. Na pytanie, co powstaje pierwsze, odpowiada, że tekst. Swoje ilustracje najchętniej drukuje w postaci plakatów, ale ostatnio wykorzystuje je również na zakładkach do książek, pocztówkach i w ręcznie szytych notesach. Kiedy świat pędzi, z przyjemnością celebruje małe kroki i codzienność.
4. Biżuteria z talerzy – przypinka ceramiczna
Biżuteria z talerzy autorstwa Magdaleny Ziółkowskiej opiera się na autorskiej technice – wykorzystaniu porcelany z recyklingu – fragmentom stłuczonych talerzy i filiżanek artystka nadaje funkcję broszek, kolczyków, czy spinek do mankietów poprzez szlifowanie w dowolne kształty. Wykorzystuje przede wszystkim polskie wzory, takie jak Włocławek, Bolesławiec lub motywy z barów i stołówek, a każdy wyrób (wykonany ręcznie) jest inny i występuje w jednym egzemplarzu!
5. Pieskot – kartki okolicznościowe
Pieskot powstał trochę na przekór. Przede wszystkim na przekór e-światu, który obywa się bez papieru. Można by zapytać: komu dziś potrzebne papierowe kartki w dobie maili, SMSów, Skype’a, Whatsupa i innych messengerów. A jednak znajdują się amatorzy, którzy tęsknią za papierem. Podarowana komuś kartka zatrzymuje czas, utrwala emocje i chwile, które warto zapamiętać. Jest przez to trochę niepraktyczna, luksusowa. Gdy jest ładna, przyjemnie ilustrowana, zostaje na pamiątkę miłych i ważnych chwil.
Pieskot współpracuje z ilustratorami należącymi do czołówki współczesnej polskiej ilustracji. Stworzyli kolekcję ponad 300 prac polskich artystów. Każda kartka Pieskota jest sygnowana nazwiskiem autora. Już za kilkanaście złotych można kupić takie dzieło sztuki i wysłać do kogoś bliskiego. Każdy twórca ma swój wyrazisty styl, ale wszystkie kartki Pieskota poznacie po oryginalnych ilustracjach starannie drukowanych na świetnym papierze.
6. Anita się nudzi – skórzany brelok
Właścicielką marki “An.Akcesoria” jest Anita Rusin. Zajmuje się szyciem toreb, torbo plecaków, fartuchów do celów kulinarnych, ale nie tylko. Wszystko to powstaje w niewielkiej pracowni, na Śląsku, w niewielkich ilościach, za to z sercem i najwyższej jakości.
Anita jest miłośniczką natury, slow life i wsi. Coraz częściej stara się oferować klientom wersje swoich projektów bardziej przyjazne naturze, jak również wegańskie. Stosuje wysokiej jakości materiały, oraz półfabrykaty. Wykonane przeze nią przedmioty są trwałe, funkcjonalne i pięknie się starzeją. Dobre pomysły na prezenty na lata!
7. shoutMe! – bransoletka z alfabetem Morse’a
Bransoletki ze znaków z alfabetu Morse’a – to znak rozpoznawczy marki spod Warszawy – shoutMe! HandMade.
Za pomocą kropek (złote koraliki) i kresek (białe koraliki) tworzone są napisy jakie tylko chcecie – nie ma ograniczeń. Możecie wybierać także z już gotowych propozycji – spośród słów w języku polskim jak i angielskim. Bransoletki pakowane są w kopertę-pudełko origami z papieru z recyklingu. A jeśli lubicie minimalizm, shoutMe! tworzy także inne małe piękności zarówno ze sznurków jak i ze stali chirurgicznej.
8. Wydawnictwo Książki Malki – Tajemnica babci Teimy
Książki Malki to wydawnictwo rodzinne, które powstało pod koniec 2019 roku. Książki tworzone są z miłości do dzieci i dobrych wartości, sztuki i muzyki.
Tajemnica babci Teimy to książka, która rozpoczyna serię książek dla dzieci „Miri Mała Artystka”. Miri jest uroczą, kilkuletnią dziewczynką, która uwielbia rysować. Ma na poddaszu małą pracownię. Wtajemnicza dzieci w technikę pasteli i impresjonizmu. W przystępny sposób opowiada najmłodszym o swoich nowych kredkach. Wszystkie ilustracje w książce wykonała Monika Urbaniak. Ciekawa historia, obcowanie ze sztuką od najmłodszych lat oraz wiedza o świecie zostały zamknięte w małej książce. Teksty Michała Targosza są bardzo uniwersalne, dlatego książka nadaje się również dla dorosłych uczących się języka angielskiego lub hebrajskiego (książka jest w trzech językach).
9. Szmaragdowe Żuki – owocowe serum antyoksydacyjne
Szmaragdowe Żuki to polska marka kosmetyków botanicznych. Marka, w której przede wszystkim wierzymy w biozgodność pomiędzy nami, a otaczającym nas środowiskiem. Dlatego w naszych produktach można znaleźć to, co rośnie wokół nas, w naszej szerokości geograficznej. Nie korzystamy z egzotyki, nie ściągamy wyszukanych surowców z końca świata. A zwykłą wodę zastąpiliśmy esencjonalnymi naparami roślinnymi, aby turbodoładować kosmetyki substancjami aktywnymi. Odpowiedzialnie wobec człowieka dobieramy składniki, a odpowiedzialny dobór składników to także świadomość ich jakości – stąd nacisk na jak największy udział w formulacjach surowców z certyfikatem organic, a także surowców wild crafted.
Produkujemy krótkie serie, aby w sprzedaży były stale najświeższe produkty. Kochamy aromaterapię – dlatego zapachy naszych kosmetyków nie są przypadkowe, a każdy olejek eteryczny to starannie dobrana substancja czynna. Przykładamy ogromną wagę, aby nasze produkty były etyczne: nie korzystamy z żadnych substancji odzwierzęcych, nie używamy surowców z gatunków roślin, które są nadmiernie eksploatowane, ani nie używamy surowców z roślin, których produkcja przyczynia się do degradacji środowiska. Ponadto nieustanie zachwycamy się naturą i bardzo chcemy ją chronić, stąd szereg działań proekologicznych, które podejmujemy, w tym: szerzymy ideę less waste wśród naszych dostawców oraz Klientów, wspieramy organizacje pozarządowe chroniące środowisko, szeroko edukujemy. I uskrzydla nas to, że nasza pełna pasji praca jest szeroko doceniana, czego dowodem są liczne nagrody (Glammies, Qltowy Kosmetyk, Love Cosmetics Award, KukBuk Poleca).
10. Dwa pieski – betonowe podstawki
Dwa pieski to mała, dwuosobowa pracownia ulokowaną na warszawskim Gocławku. Iza z wykształcenia jest psycholożką i seksuolożką w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego, a Ania doktorem literaturoznawstwa i wykładowczynią. W ich artystyczno-rzemieślniczym projekcie wspierają je dwa adoptowane kundelki, Bożenka i Sasanka. A wszystko zaczęło się od drobnego, hobbystycznego projektu (dwie doniczki Betoń) – potem nie mogły już przestać. Zależy im na tym, by tworzone przez nie przedmioty dawały jak najwięcej radości miłym osobom.
Na stronie dziewczyny prezentują prototypy swoich wyrobów, ich kolejne egzemplarze wykonują natomiast na zamówienie. Każdy przedmiot, nawet wylany do podobnej lub tej samej formy bywa niespodzianką – może różnić się od poprzedniego kolorem, fakturą, układem rys czy ilością bąbli, jednym słowem jest unikatowy.
11. poLEPIONE – ceramika artystyczna 1 sztuka
poLEPIONE to wrocławska marka, która powstała z zamiłowania do tworzenia wyjątkowych przedmiotów. Oryginalna, ręcznie wykonana ceramika artystyczna i użytkowa inspirowana naturą. Autorskie, unikatowe projekty sprawiają, że każde wnętrze nabiera niepowtarzalnego charakteru. Założycielką i pomysłodawczynią projektu jest Agnieszka Szczygłowska, która własnoręcznie tworzy wyroby ceramiki artystycznej. Są to oryginalne i unikatowe przedmioty, dzięki którym każdy ma możliwość posiadania kawałka sztuki w swoich wnętrzach.
12. Wydawnictwo Iskry – książka
Wydawnictwo Iskry istnieje od 1952 roku, a od 1992 jest oficyną prywatną. W ostatnich latach punkt ciężkości wydawnictwo przeniosło z literatury pięknej, w tym także dziecięcej i młodzieżowej, na szeroko rozumianą literaturę faktu: biografie, wspomnienia, dzienniki, eseje i opracowania historyczne, monografie oraz książki popularnonaukowe.
Jego ambicją jest zaspokajanie wysokich wymagań czytelników i to aby książki służyły nie tylko intelektualnej rozrywce, ale odpowiadały także ich potrzebom estetycznym. Wydawnictwo łączy lata doświadczeń z nowatorskimi pomysłami, dąży do jak najwyższego poziomu edytorskiego publikacji.
Siedzibą Iskier w latach 1952–2014 było dawne mieszkanie Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Aby to upamiętnić, Wydawnictwo stworzyło Salon Boya, w którym przechowywało pamiątki po słynnym tłumaczu, krytyku i pisarzu. Był on wizytówką Iskier, a organizowane w nim spotkania cieszyły się dużym powodzeniem. Obecnie Salon, w związku z przeprowadzką, już nie istnieje.
13. Milin – drewniana zabawka
Milin to polska firma tworzącą drewniane zabawki przeplotki, które bawią i uczą dzieci i w tym zawiera się cała filozofia firmy. Przeplotki rozwijają kreatywność, wyobraźnię oraz zdolności motoryki małej. Przeplatanie zwierzątek sznurówką będzie radosnym czasem zabawy, poznawania zwierząt oraz kolorów.
Trafiając sznurówką do dziurki muszą go skupić, co sprawia z czasem zabawa może wpływać na jego poprawę. Dodatkowo sposobów zaplecenia sznurka jest wiele, więc zabawa się nie nudzi. Dzieci opowiadają różne historie za pomocą rysunku. Rysując ćwiczą wyrażanie się symbolami, dlatego Milin tworzy też tabliczki kredowe w kształcie zwierzaków, które są świetnym narzędziem do nauki rysunku, barw oraz rozwijania zdolności manualnych.
16. Marta Misiuro – laleczka ze szkła
Marta Misiuro jest plastykiem i od 10 lat zajmuje się artystycznym wytapianiem szkła. Pracuje nad palnikiem, szkło topi się w temperaturze 1500 st. C. Przetapia szkło bardzo czyste, kwarcowe, z domieszką borowego, daje ono niezwykłą przejrzystość. Wykonuje ilustracje… różne, bajkowe, każda z nich opowiada jakąś historię, występują w niej postaci, trochę mroczne, trochę czarodziejskie, z innego, minionego już świata. Artystka umieszcza je pod szkłem. Czasem pryzmat soczewki zniekształca im spojrzenia, powiększa oczy… robią więc miny i ożywają czasem.
Te małe szklane cudeńka stają się biżuterią, broszkami, naszyjnikami…
17. Jagoda Stączek – Blueberrythings – plakat
Urodziła się w 1990 roku, w pełnym skrajności, ale bardzo inspirującym, byłym górniczym mieście, Wałbrzychu. Jest absolwentką ASP w Krakowie. Zajmuje się plakatem, głównie kolażem, ilustracją prasową, grafiką, rysunkiem, amatorsko fotografią analogową. Jej prace pojawiły się m.in. w kwartalniku Newsweek Psychologia, magazynie KMAG, KUKBUK, Pismo.Magazyn Opinii oraz na ścianach krakowskiego Hotelu Puro.
Uwielbia zabawy znaczeniami, wyciąganie czegoś z jego naturalnego środowiska, zmiany kontekstu. Zniszczony, pożółkły papier starych gazet i zielników. Z każdej podróży przywozi stare czasopisma, fragmenty zniszczonych książek i zapomnianych fotografii, z antykwariatów w bocznej uliczce i niedzielnych pchlich targów. Większość kolaży powstaje analogowo. Wszystkie skrawki posiada fizycznie w papierowej formie, a jej ulubione narzędzia to nożyczki i klej, ale nie broni się również przed kolażem cyfrowym. Jej główną inspiracją jest tradycyjne malarstwo. Barokowe obrazy w wiejskich kościołach czy renesansowe portrety, które oglądane w dzieciństwie budziły coś na kształt fascynacji mieszającej się z lękiem. Wszystko to przełamane nutką makabrycznego humoru, ukrytym żartem czy podtekstem.
18. PatPoterry – miseczka
Talerze, misy, patery, czarki. Proste formy, przeróżne kolory.
Funkcjonalne naczynia na co dzień i od święta.
Wykonane z pasji i miłości do ceramiki. Patpottery to mała pracownia ceramiczna, w której powstają ręcznie tworzone naczynia. Tu można znaleźć pojedyncze egzemplarze jak i całe podobne do siebie serie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Tu można zamówić swoje wymarzone naczynie. Tu można znaleźć pomysł na prezent.
19. Whale Organised – notatnik
Whale organised powstało z połączenia dwóch zamiłowań: do rysowania i do szycia zeszytów. Każdy etap autorka Whale Organised wykonuje samodzielnie: wymyśla wzór, rysuje go, zszywa kartki i okładki, a na końcu wszystko docina. Dzisiaj każdy może pójść do sklepu i kupić zeszyt w każdym rozmiarze i z dowolnym wzorem, przez co są postrzegane jako zwykłe rzeczy. Dla autorki znaczą dużo więcej. Wkłada w nie swoje serce, dzięki czemu każdy jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Zależy jej na tym, by rysunki były proste, lecz jednocześnie przykuwające oko, dlatego ogranicza się do kolorystyki czarno-białej. Swoje projekty kieruje do osób kochających rękodzieło, minimalistyczny styl i pewne urocze, morskie olbrzymy. Ale jeśli postanowisz nadać swojej okładce trochę koloru, Feel free!
20. Gift of Nature – balsam do ciała
Gift of Nature by Vis Plantis to marka wegańskich kosmetyków stworzona przez zespół pasjonatek – Dziewczyn z Elfa Pharm Polska, które udowodniły, że w przystępnej cenie można stworzyć bardzo dobre produkty dla wymagających konsumentek. Gift of Nature to kompleksowa pielęgnacja twarzy, ciała i włosów, która zachwyca naturalnym składem, pięknymi zapachami i oryginalnym designem.
W naszej marce postawiliśmy na sprawdzone rośliny, takie jak: oregano, czystek, lukrecja oraz czarnuszka i połączyliśmy je z innowacyjnymi składnikami aktywnymi, dzięki czemu precyzyjnie działają na określony typ skóry. Kosmetyki Gift of Nature mają wysoką zawartość składników pochodzenia naturalnego i są w 100% wegańskie, a także nietestowane na zwierzętach. Zwierzęta są od przytulania, kochania i spędzania czasu razem. Tego się trzymamy od zawsze i na zawsze.
21. Eggo Wear – worek Warsaw
22. Kasia Olechnicka – biżuteria ceramiczna
Technika w której tworzę to rezultat potrzeb malarsko-rzeźbiarskich, odrzucenia sztywnych reguł, robienia eksperymentów, obserwowania przypadków. Moja ceramika jest wypalana wielokrotnie, w różnych piecach i różnych temperaturach w poszukiwaniu tego czegoś, nieuchwytnego obrazu i radości tworzenia. Lubię łączyć ją ze szkłem, kolekcjonuję blachy, druty i kawałki drewna – bo jak przyjdzie myśl to trzeba mieć tworzywo do jej urzeczywistnienia. Kim jestem? Wiecznym szukaczem…
23. Zszywalnik – notes
Wydawać by się mogło, że w obecnych czasach, kiedy zewsząd otaczają nas coraz to nowsze technologie, nie mamy potrzeby zapisywania istotnych rzeczy właśnie na papierze. Często pospiesznie notujemy swoje myśli albo planowane wydarzenia na smartfonach bądź tabletach i niejednokrotnie, pomimo głośnego alarmu, zapominamy o nich w natłoku codziennych spraw. Niektórzy mówią, że tradycyjne zeszyty odeszły już do lamusa. Zszywalnik jednak wychodzi naprzeciw, próbując pokazać, jak wielką wartość ma tradycyjny, ręcznie wykonany notes.
Wierzymy, że przyświecająca nam idea, opierająca się na solidnej i oryginalnej pracy zyska uznanie. Naszym nadrzędnym celem jest staranność. Wszystkie produkty wykonane są z wielką pieczołowitością. Lubimy naszą pracę, zatem wkładamy w nią mnóstwo pasji, energii i przede wszystkim zaangażowania.
24. Ewelina Rivillo – naklejki i zakładka botaniczna
Ukończyła grafikę artystyczną i wydawniczą na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Obecnie prowadzi swoją działalność jako ilustratorka, graficzka i projektantka realizując zarówno indywidualne zlecenia artystyczne, jak i współpracując z firmami, dbając o ich spójną komunikację wizualną. Na co dzień uwielbia dzielić się z innymi swoim procesem twórczym i pokazywać jak “od kuchni” wygląda praca grafika.
Zestaw naklejek botanicznych powstał z miłości do natury, kwiatów i roślin. Każda naklejka ma swój unikalny kształt, który łatwo odkleja się od arkusza. Jest to wydruk na trwałej, matowej folii samoprzylepnej, która jest odporna na wszelkie warunki atmosferyczne, wodę i wilgoć. Można więc naklejać je na słoiczki z domowymi przetworami, kosmetykami używanymi pod wodą, na obudowę laptopa czy telefonu.
25. Natalia Grala – biżuteria
26. Aczi – papierowy model ptaszka do sklejania
Ta minimalistyczna dekoracja w stylistyce lowpoly może być Twoim własnym dziełem. Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu i cierpliwości na sklejanie. Po prostu podejmij wyzwanie i #sklejto
Doceniamy sztukę i pracę rąk ludzkich, dlatego bardzo szeroko otwieramy się na innych twórców. Jako kolektyw zapraszamy do współpracy osoby mające unikatowe umiejętności, dzięki temu nasze projekty nabierają jeszcze silniejszego waloru artystycznego.
27. Roślinne przestrzenie – świeczka
28. Figura Projekt – biżuteria geometryczna
Nie ma dwóch identycznych kolczyków, czy wisiorków, tak jak nie ma dwóch identycznych kobiet! Dlatego misją mojej marki jest przekonanie jak największej ilości kobiet na świecie, że są wyjątkowe, piękne i silne!
30. Rybka Projekt – biżuteria (miniatura malarska)
31. Pollena Ewa – kosmetyki
Dwadzieścia lat później fabryka weszła w skład Zjednoczenia Przemysłu Chemicznego „Pollena” i uzyskała nazwę „POLLENA-EWA”, z którą funkcjonuje do dziś. Pierwsze powojenne produkty fabryki to: mydło toaletowe, proszki i mydła do prania, mydła do golenia i proszki do zębów. Dzięki szerokiemu asortymentowi, niemal natychmiast zajęła ważne miejsce w polskim przemyśle kosmetycznym. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła produkcję płynnych szamponów na bazie naturalnych wyciągów ziołowych, które do dziś stanowią mocną pozycję na liście jej wyrobów. Drugim „hitem” były lakiery i emalie do paznokci, które kilkakrotnie zdobywały złote medale i wyróżnienia na różnego rodzaju imprezach wystawienniczych.
32. Hola Care – naturalny krem Brzoza
„Marzyłyśmy o kosmetykach, które sprawią, że makijaż stanie się opcją, a nie koniecznością. Od pielęgnacji oczekujemy skuteczności, ale kosmetyki lubimy wybierać świadomie. Nasze powstały w zgodzie z nami i naszym podejściem do życia. Są hipoalergiczne, powstają bez użycia parabenów, silikonów i alergenów”.
33. Zapach nocy – tamborek
34. Mikropiękno – biżuteria
Misją mikropiękno jest tworzenie biżuterii, która zbliża do natury, daje poczucie wolności i wyjątkowości. W małym pięknie zatrzymuję wspomnienia lata między innymi w postaci suszonych kwiatów i roślin. Każdy egzemplarz z mojej pracowni daje pewną unikalność, jako, że w przyrodzie nic się nie powtarza.
Moje rękodzieło dedykuję przede wszystkim osobom ceniącym doskonale niedoskonałą ręczną robotę oraz wrażliwym na ulotne piękno natury, której brak w codziennym życiu.
35. Patiak Journals – notatnik
1. Fabryka Porcelany AS Ćmielów – porcelanowa figurka
Najbardziej rozpoznawalnymi projektami, które są produkowane przez fabrykę to: Dziewczyna siedząca (H. Jędrasiak), Dziewczyna w spodniach (L. Tomaszewski), Śpiewaczka ((L. Tomaszewski), Sudanka (H. Jędrasiak), Pierwszy bal (E. Trzewik-Drost), Chart włoski (L. Tomaszewski), Kiwi (L. Tomaszewski), Leżąca kotka (M. Naruszewicz), Para pingwinów (H. Orthwein), serwisy Ina oraz Dorota (L. Tomaszewski), serwis Krokus i Goplana (W. Potacki).
Każdy z produkowanych obecnie wyrobów posiada dedykowany certyfikat autentyczności, potwierdzający pochodzenie oraz zawiera wszystkie informacje o projekcie (nazwę, rok zaprojektowania, nazwisko projektanta, a w przypadku figurek również niepowtarzalny numer rzeźby).
To właśnie oryginalne, unikatowe wzornictwo stawia porcelanowe figurki w szeregu najważniejszych ikon polskiego designu. Znajdują się one w zbiorach światowych muzeów i galerii sztuki w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku, Paryżu czy Moskwie.
2. Poszetka – poszetka z dziełem sztuki
Poszetka inspiruje się też sztuką polską i światową, tworząc przepiękne męskie poszetki z obrazami mistrzów malarstwa. Wśród projektów mają dużo klasyków, których dzieła na co dzień wiszą w największych polskich muzeach – jest Malczewski, Mehoffer, Makowski, Okuń, Matejko, ale też arcydzieła sztuki światowej.
Marka została wyróżniona certyfikatem lokalnego rzemieślnika, a w 2014 roku zdobyła nagrodę „Silesia Fashion Point” w kategorii „Tworzenie Mody”.
3. QZNIAR – kolczyki
QZNIAR to połączenie tradycyjnych technik jubilerskich z wykorzystaniem kamieni szlachetnych z technikami zapożyczonymi z innych dziedzin rzemiosła i sztuki- grafiki, malarstwa, rzeźby, pozłotnictwa oraz nowoczesnej techniki i materiałów- szkła akrylowego, żywic i mas plastycznych. Jest to biżuteria prosta, wyrafinowana, gdzie poszczególne elementy kolekcji uzupełniają się wzajemnie.
Większość egzemplarzy, to unikaty. Do ich wytworzenia wykorzystane są oryginalne elementy biżuterii z Art Deco, pojedyncze, nietypowe kamienie szlachetne oraz materiały niezwiązane z jubilerstwem.
Wykończenie nigdy nie jest “na błysk”, szorstka faktura ma podkreślać formę. Biżuteria dla każdego, ale przede wszystkim dla kobiet, które szukają niebanalnych ozdób i nietuzinkowych rozwiązań.
4. Znaki szczególne – kolczyki
Biżuteria Znaki szczególne jest też dostępna stacjonarnie: SUERTE – Zgierz ul. Lechonia 2 oraz KINNARA – Placa de Comte de Bunyol 1 Valencia.
5. Groovy – bon rabatowy na biżuterię
Każda kolekcja marki jest wynikiem inspiracji wybranym utworem muzycznym i powstaje w limitowanych seriach. Wszystkie wykonane są ze srebra próby 925, z wykorzystaniem kamieni naturalnych oraz tradycyjnej emalii jubilerskiej (wypalanej w piecu). Niektóre modele pokryte są warstwą 24 karatowego złota.
6. Mayram – naturalne mydło i sól do kąpieli
Mayram w swojej ofercie ma olejki, sole kąpielowe i duży wybór ręcznie robionych,opartych na własnych recepturach mydeł. Większość mydeł powstała z dodatkiem pełnotłustego mleka koziego. Dzięki temu kostki oprócz dobroczynnych składników, są delikatne i pienią się gęstą, kremową pianą.
Mayram przykłada tak dużą wagę do tworzenia mydeł:
“Podstawą pielęgnacji każdego z nas jest mydło. Używamy go codziennie. Kilka, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie, więc dlaczego przy okazji nie zadbać nie tylko o czystość, ale również o dobrą kondycję skóry? Same ze swojego doświadczenia wiemy, że nakładanie maseczek, peelingów, wmasowywanie i wcieranie kremów daje efekt i przynosi wiele dobroczynnych korzyści skórze, ale niestety nie zawsze mamy w sobie tyle mobilizacji do regularnego ich stosowania. A mydła tak czy tak używamy, więc świetnie jak jest dobrej jakości i jednocześnie pielęgnuje i nie wysusza naszych dłoni, twarzy, czy ciała”.
8. Wzorowe Towarzystwo – kubek
9. Crystalline Obsession by Kuba Kalinowski – kubek
Powierzchnię prac z gliny artysta pokrywa szkliwami, czyli mieszankami różnych tlenków, które pod wpływem wypału w piecu ceramicznym uzyskują trwałe, najczęściej połyskujące kolory. Jedną z ich odmian są szkliwa krystaliczne, które dzięki zestawieniu odpowiednich pierwiastków i ustaleniu wieloetapowego programu wypału, wytwarzają kryształy, wyglądające jak połyskujące „kwiaty”. Nigdy nie wiadomo, w którym miejscu pojawi się kryształ, jest to proces losowy stanowiący o wyjątkowości i unikatowości przedmiotów wykonanych tą metodą.
Ceramika krystaliczna, to skomplikowana technika wymagająca wytrwałości i cierpliwości, wiąże się z wykonaniem wielu prób i testów, a efekty zawsze są nieprzewidywalne, ponieważ na wzrost kryształów mają wpływ różne czynniki. Dlatego niewielu ceramików podejmuje się wyzwań jakie stawia przed nimi. Każde szkliwo Kuba tworzy w swojej pracowni, następnie przeprowadza próby, aby znaleźć odpowiedni dla niego kilkunastogodzinny proces wypału w bardzo wysokich temperaturach, ponad 1200°C. Wystarczy dodać do mieszanki jeden gram jakiegoś składnika za dużo albo zmieni się wilgotność w pracowni i można nie uzyskać żądanego efektu. Za to, gdy cały proces tworzenia pójdzie po jego myśli, rezultaty rekompensują całą włożoną pracę.
Przedmioty pokryte szkliwem krystalicznym, mają swoją szczególną specyfikę. Dzięki efektownemu wyglądowi stanowią idealny element dekoracji wnętrz i cieszą oczy magią mieniących się, przestrzennych kryształów. Wewnątrz ceramiki przeznaczonej do posiłków i napojów artysta stosuje bezpieczne szkliwo spożywcze. Na powierzchni białego szkliwa w trakcie użytkowania mogą pojawić się drobne spękania, w które będą wnikać ciemne napoje (np. kawa czy herbata), aby uniknąć stałego zabrudzenia poleca, co jakiś czas namoczyć naczynia w kwasku cytrynowym, który usunie zabrudzenia ze szczelin.
10. Lines on silver – biżuteria
Matka Natura jest niesłychaną artystką, któż oprze się jej pięknu… Dla jej dobra artystka postanowiła stosować tylko materiały jak najbardziej przyjazne środowisku, takie jak szlachetne srebro i skóra naturalna.
11. Maksi.miuk – biżuteria
12. Studio Noc – makrama
13. Athlin Ceramics – kubek
Ceramikę tworzę na kole garncarskim, a następnie dekoruję ją techniką sgraffito. Na niewypaloną, ale trochę już wyschniętą pracę nakładam pędzlem glinę rozrobioną z wodą i kolorowym pigmentem, a czasem farbę podszkliwną. Dopiero wtedy decyduję czym ta glina będzie – bukietem kwiatów, pejzażem czy też abstrakcją. Najczęściej wykonuję pojedyncze sztuki ceramiki, chociaż czasem zdarza mi się zrobić większą partię. W taki sposób rozwijam swoją wyobraźnię i daję dłoniom czynić, co sobie wymarzą. Każda rzecz jest inspirowana naturą, stworzona własnoręcznie i unikalna. Rzeźbienie jednego przedmiotu zajmuje mi około godziny. Jest to dla mnie czas relaksu i chwili ze sobą. Patrzę na swój wyrób i szkicuję wzory w notatniku. Czasem mam już gotowy wzór, który jedynie przenoszę na powierzchnię naczynia.
Moje prace pokryte są szkliwem wypalanym w 1250 stopni C, co powoduje ich wyjątkową trwałość. Są w pełni bezpieczne dla żywności, można je myć w zmywarce i używać w mikrofalówce.
14. Dr. Gloderm – maseczka w płachcie
15. Siup Studio – wazon
16. Lamabo Design – Azorek
17. Wydawnictwo Arkady – album o sztuce
Najważniejszym wyznacznikiem działalności Wydawnictwa Arkady jest zapewnienie wydawanym publikacjom najwyższego poziomu w zakresie treści i formy udostępnianych książek.
Wydawnictwo zbudowało rozpoznawalną i cenioną markę na polskim rynku wydawniczym i zyskało zaufanie wielu czytelników.
18. Wydawnictwo PWN – książka i audiobook
19. Wydawnictwo Karakter – książki
20. zACHwyty – notes z kolażem
Przygodę z kolażem zaczęłam dwa lata temu. Pierwsze były podkładki
pod kubki dla bliskich, a potem już forma, rozmiar i przeznaczenie samoistnie się rozwinęły. Obecnie „kolażę” lampy, notesy i plakaty, przede wszystkim rzeczy użytkowe, z charakterem, często z przesłaniem. Planuję też kolaże na meblach – blatach stołów i szafkach.
Mimo, że jest to sztuka niedoskonała, to zachwyca, nie tylko mnie. Bo zACHwyty są po to właśnie, by służyć, chwytać i zachwycać.
Choć notes nie jest ręcznie robiony, to okładka czyni go unikatowym przedmiotem, bo artystka dla każdego egzemplarza tworzy inny kolaż.
21. Up-life – torba z upcyklingu
22. Wydawnictwo Akolada – album CD One to One – Monochromatic Duo
Album stanowi niespotykane wcześniej w świecie fonograficznym połączenie muzyki z różnych światów stylistycznych. Wszystkie utwory łączy fakt, że zostały skomponowane na duet trąbkowy z akompaniamentem fortepianu lub organów i w większości dedykowane wybitnemu duetowi – Monochromatic Duo, w skład którego wchodzą Sławomir Cichor [PL] oraz José Cháfer [ESP]. Album może pochwalić się miejscem wśród zdobywców srebrnego medalu w kategorii Outstanding Achievement w zestawieniu Global Music Awards 2020 w Kalifornii.
23. Aleksandra Morawiak / liquid memory collages
24. Stojo – składany kubek
Stojo to cudowne eko kubeczki! Nie jest to co prawda polski produkt, ale jego cudowny design i funkcjonalność sprawił, że się zakochałyśmy się w nim 🙂
Piszcie do nas: wspolpraca[a]niezlasztuka.net