O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Leon Wyczółkowski, Teodor Axentowicz – popiersie w prawo, grafika, sztuka polska, portret, niezła sztuka

Teodor Axentowicz

Teodor Axentowicz urodził się 13 maja 1859 w Braszowie (Rumunia), zmarł 26 sierpnia 1938 w Krakowie. Polski rysownik, malarz, grafik i pedagog, a także czołowy przedstawiciel sztuki młodopolskiej, inspirujący się folklorem. Uznany portrecista i autor scen rodzajowych. Został pierwszym, wybranym w czasie wyborów, rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Studiował w Akademii monachijskiej u Rittera von Hackel, A. Wagnera i G. Benczúra. W latach 1882-1895 kontynuował studia w Paryżu pod kierunkiem E. A. Carolusa-Durana. Często przebywał w Londynie, był znawcą dawnego i współczesnego malarstwa angielskiego. Od 1895 r. osiadł w Krakowie, gdzie do 1934 r. był profesorem krakowskiej SSP (od 1900 r. Akademii). W 1910 r. został rektorem ASP; funkcję tę sprawował ponownie w 1927/1928 r.

Organizator i założyciel prywatnej szkoły malarstwa i rysunku dla kobiet. Współzałożyciel Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Członek wiedeńskiej „Secesji”, Koła Literacko-Artystycznego, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz współpracownik „Ver Sacrum”. Uprawiał malarstwo olejne, pastele, akwarele, a także techniki graficzne: litografię, algrafię i linoryty. Uznany portrecista, mistrz eleganckich wizerunków kobiecych. Autor scen rodzajowych z życia Hucułów, powstałych pod wpływem młodopolskiej chłopomanii, oraz kompozycji historycznych. Współtwórca Panoramy Racławickiej, autor projektów witraży do katedry ormiańskiej we Lwowie.