O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Piotr Michałowski, Autoportret

Piotr Michałowski

Piotr Michałowski urodził się 02 lipca 1800 r. w Krakowie, zmarł 09 czerwca 1855 r. w Krzysztoforzycach. Polski malarz i rysownik, przedstawiciel romantyzmu. Znany przede wszystkim ze swoich obrazów batalistycznych oraz przedstawień Napoleona.

Malować uczył się m.in. u Michała Stachowicza, Józefa Brodowskiego oraz Franciszka Lampiego. W 1821 podjął studia na prestiżowym uniwersytecie w Getyndze.  Do Polski wrócił, aby objąć ważne stanowisko w jednej z rządowych komisji. Pracę musiał przerwać z powodów zdrowotnych. Lekarz zalecił mu wypoczynek we Włoszech i Szwajcarii. Michałowski dużo tam rysował. Po powrocie otrzymał stały etat, a następnie awansował na naczelnika Wydziału Hutniczego.

W 1830 udał się w sprawach służbowych do Francji. W 1832 razem z żoną (Julią Ostrowską) i teściem (uczestnikiem powstania) wyemigrował do Paryża. We francuskiej stolicy poświecił się w końcu całkowicie malarstwu. Uczył się u Nicolas-Toussaint Charleta. Jego ulubionym tematem stał się Napoleon i konie. Gdy tworzył, interesowało go przedstawienie sylwetki ludzkiej bądź zwierzęcej, pejzaż odgrywał u niego marginalną rolę.

Szybko zyskał sławę, uznawano go za następcę Théodore’a Géricault. Odnosił też niezwykłe sukcesy finansowe, jego obrazy sprzedawano za niebotyczne sumy do Anglii i Stanów Zjednoczonych. Nigdy jednak nie żył wystawnie, zawsze cenił sobie prostotę i skromność.

W ostatnich latach życia bardzo dużo tworzył. Zmarł w wieku 55 lat w Krzysztoforzycach. Zachowało się 130 obrazów olejnych jego autorstwa. Tworzył też akwarele i rysunki. Uważany jest za pierwszego malarza koni w Europie oraz za jednego z najwybitniejszych malarzy okresu romantyzmu. Jego dzieła dziś można podziwiać głównie w Muzeum Narodowym w Krakowie i Warszawie.