O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Ludwik Puget

Ludwik Puget

Ludwik Puget urodził się 21.06.1877 w Krakowie, zmarł 27.05.1942 w Auschwitz. Był polskim malarzem i rzeźbiarzem. Zajmował się też historią sztuki oraz dziennikarstwem.

Puget edukację artystyczną rozpoczął już jak dziecko w domu rodzinnym. Później uczęszczał do gimnazjum i kształcił się pod okiem Juliusza Kossaka. W 1895 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego nauczycielem był m.in.  Teodor Axentowicz. Puget studiował również na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uczęszczał na zajęcia z  literatury, historii sztuki, historii, filozofii oraz weterynarii. Po raz pierwszy swoje prace pokazał już w roku 1896 roku na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1897 Puget wyjechał do Paryża, aby dalej rozwijać swój talent artystyczny. Po powrocie do Krakowa znowu podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych. Tym razem w pracowni rzeźby Konstantego Laszczki.

Puget pracował z różnymi technikami rzeźbiarskimi. Tworzył bezpośrednio w zastygającym gipsie, glinie, ale jej ulubionym materiałem był wosk, a tematem – zwierzęta.