O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Józef Czapski

Józef Czapski urodził się 03.04.1896 w Pradze, zmarł 12.01.1993  w Maisons-Laffitte we Francji. Był polskim malarzem i pisarzem, współzałożycielem paryskiej „Kultury”.

Rodzina Czapskiego należała do arystokracji. Artysta już od dziecka uczył się języków obcych oraz poznawał światową literaturą. Najbardziej pokochał polski romantyzm i to właśnie on wpłynął na jego postawę artystyczną. W roku 1920 Czapski przeprowadził się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych. Związał się tam z Kapistami. Szukał nowych środków wyrazu. Podziwiał Cézanne’a i Matisse’a, ale także Goyę. W jego twórczości można odnaleźć inspirację zarówno impresjonistami, jak i ekspresjonistami. Czapski zyskał uznanie zagranicą. Jego dzieła wystawiano na całym świecie m.in. we Francji, Szwajcarii, Anglii, Belgii, a nawet Brazylii. W Polsce długo pozostawał niedoceniony.  Co prawda w latach 50. odbyły się dwie jego wystawy (w Krakowie i w Poznaniu), ale dopiero po 1989 było możliwe wypromowanie jego twórczości. W PRL-u wszystkie informacje dotyczące Czapskiego podlegały ścisłej cenzurze. Artysta szukał prawdy o zaginionych w Rosji polskich oficerach (jak później się okazało zamordowanych w Katyniu).

Czapski nie tylko malował, był także eseistą i prowadził dziennik. Publikował w wielu czasopismach. Zrobił też karierę wojskową, był szefem Wydziału Propagandy i Informacji.

Archiwalia, księgozbiór, dokumenty i pamiątki rodzinne Czapski zapisał w testamencie Muzeum Narodowemu w Krakowie.