O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Hans Memling

Hans Memmling urodził się ok.1435 w Seligenstadt w Niemczech, zmarł 11.08.1494 w Brugii w Belgii. Był malarzem niderlandzkim niemieckiego pochodzenia, jednym z najważniejszych przedstawicieli sztuki wczesnego renesansu w Europie.
Brakuje źródeł, które mogłyby z pewnością potwierdzić informacje dotyczące biografii artysty. Przyjmuje się, że był uczniem Rogera van der Weydena. W jednym z przypisywanych mu dzieł, ołtarzu Sądu ostatecznego (ok.1472, Muzeum Narodowe w Gdańsku), widoczne są wyraźne wpływy sztuki van der Weydena. Memmling – w przeciwieństwie do swojego nauczyciela – używał miękkiego rysunku i przejść walorowych.
Portrety autorstwa Memmlinga wyróżnia natomiast niezwykła plastyczność oraz wyważenie pomiędzy realizmem przedstawienia a idealizacją modela bądź modelki.  Dzieła te uznawane są za szczytowe osiągnięcia renesansowego portretu.
Malarz najbardziej znany jest jednak jako twórca ołtarzy. Artysta potrafił ukazać sceny religijne w taki sposób, by uwydatnić wartości humanistyczne kluczowe dla filozofii renesansu.