O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Gustaw Gwozdecki Autoportret z paletą

Gustaw Gwozdecki

Gustaw Gwozdecki urodził się 23.05.1880 w Warszawie, zmarł 08.03.1935 w Paryżu. Był polskim rysownikiem, grafikiem, rzeźbiarzem oraz krytykiem.

Swoją edukację artystyczną zaczynał w Monachium u Stanisława Grocholskiego. Następnie przeniósł się do Krakowa, by zostać uczniem Konrada Krzyżanowskiego. Pierwszy  sukces odniósł w roku 1903, gdy jego obraz Anioł Oracz został wystawiony w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, a Gwozdecki otrzymał stypendium na wyjazd do Paryża, gdzie zamieszkał na stałe. We francuskiej stolicy kształcił się pod okiem rzeźbiarza Huberta Ponscarme’a. Wkrótce jego obrazy zaczęły regularnie pojawiać się na wystawach w Salonach.  Dzięki Gwozdeckiemu w 1914 roku w Paryżu powstała Polska Akademia Malarska. Jej działalność przerwał wybuch I wojny światowej. Od 1916 malarz kursował między Francją a Nowym Jorkiem. Gwozdecki był prezesem Komitetu Stosunków Artystycznych Polsko-Amerykańskich.

Malarz był otwarty na różne prądy i tendencje w sztuce. Inspirował się ekspresjonistami i fowistami. Jego dziełami zachwycał się sam Henri Matisse. Natomiast w porterach, które stworzył po roku 1916, można odnaleźć wpływy art déco. Związany był również z Formistami.