O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Egon Schiele, Leopold Museum, Niezła sztuka

Egon Schiele

Egon Schiele (12 czerwca 1890 – 31 października 1918) – austriacki malarz i grafik. Jego twórczość budziła wiele kontrowersji. Był oskarżany o szerzenie pornografii i uwodzenie nieletnich modelek. Z początku Schiele nie wykazywał zainteresowania studiami, jednak ujmował wuja, Leopolda Czihaczec, swoją pasją i talentem. W 1906 roku rozpoczął naukę w Kunstgewerbeschule (Szkole Sztuki i Rzemiosła) w Wiedniu. W trakcie pierwszego roku nauki Egon Schiele pod naciskiem członków wydziału musiał zmienić szkołę na bardziej konserwatywną Akademie der Bildenden Künste. Tam studiował malarstwo i rysunek, ale niezmiernie frustrował go konserwatyzm szkoły. W 1907 roku Egon Schiele poznał Gustawa Klimta. Klimt, widząc w młodym malarzu duży potencjał, objął nad nim patronat artystyczny. W 1908 roku Egon miał swoją pierwszą wystawę w Klosterneuburg. Akademię opuścił w 1909 roku, po ukończeniu trzeciego roku, i założył z innymi sfrustrowanymi studentami grupę Nowa Sztuka (Neukunstgruppe). Schiele, wolny od akademickich ograniczeń, w swoich pracach zaczął zgłębiać nie tylko ludzką postać, ale też ludzką seksualność. Schiele wystawiał swoje prace na wielu wystawach w Wiedniu, Pradze, Dreźnie, Zurychu, Kolonii, Monachium i Paryżu.  Wykształcił indywidualny styl, inspirowany secesją. Był autorem wielu ekspresyjnych aktów, portretów i pejzaży.

W październiku 1918 roku umiera Edith, jego żona, będąc w szóstym miesiącu ciąży, zaledwie trzy dni później odchodzi również Schiele w wieku zaledwie 28 lat. Jego ostatnie prace to szkice przedstawiające Edith.

Najbardziej pożądanymi współcześnie dziełami Schielego są autoportrety i akty. W 2003 roku podczas aukcji w Sotheby’s obraz Pejzaż Krumau kupił za kwotę 20,930,000 dolarów anonimowy nabywca.