O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Cyprian Kamil Norwid, poeci polscy, artyści polscy, portret, Niezła sztuka

Cyprian Kamil Norwid

Cyprian Kamil Norwid (24 września 1821–23 maja 1883)
(właśc. Cyprian Ksawery Gerard Walenty, imię Kamil artysta przyjął podczas bierzmowania). Był polskim poetą, prozaikiem, rysownikiem, malarzem i sztycharzem.

Debiut w roku 1840 wprowadził Norwida na salony ówczesnej Warszawy oraz do środowiska literatów. W 1843 roku zatrzymał się w Wenecji, skąd odbywał wycieczki po północnych Włoszech. Tam również uczęszczał krótko do klasy aktu, prowadzonej w Akademii Sztuk Pięknych we Florencji oraz do pracowni rzeźbiarskiej Luigiego Pampaloniego. Zapoznał się tam także z technikami graficznymi.

W latach 1849–1852 przebywał w Paryżu. Zawarł tam znajomość z wybitnymi przedstawicielami epoki: Fryderykiem Chopinem, Zygmuntem Krasińskim, Augustem Cieszkowskim, Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim. Niestety, wtedy pojawiły się pierwsze negatywne opinie o twórczości literackiej Norwida (głównie zarzucające mu niezrozumiałość). To wpłynęło na decyzję poety o wyjeździe do Ameryki, gdzie przebywał od 1853 do 1854 roku. Już w lipcu 1854 był z powrotem w Europie. Zatrzymał się ponownie w Paryżu, gdzie spędził resztę życia.

Zmarł w zakładzie prowadzonym przez Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Ivry pod Paryżem (obecnie jedna z dzielnic Paryża). Został pochowany w zbiorowym grobie na cmentarzu Montmorency pod Paryżem.