O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Berthe Morisot sztuka kobieca, sztuka francuska, niezła sztuka

Berthe Morisot

Berthe Morisot urodziła się w 1841, zmarła w 1895. Była malarką, którą Gustave Geffroy w 1894 roku określił  jako jedną z trzech wielkich dam impresjonizmu obok Marie Bracquemond i Mary Cassatt. Morisot urodziła się w Bourges we Francji w 1841 roku w rodzinie zamożnej i doceniającej kulturę. Jej ojciec był wysokiej rangi urzędnikiem. Ona była prawnuczką Fragonarda. Po przeprowadzce do Paryża ze swoją rodziną, Berthe zaczęła pobierać  pierwsze lekcje w rysunku i malarstwa. Była to szkoła o konwencjonalnym podejściu do sztuki.  Jednak ona już wiedziała, że jej droga będzie inna – wzięła kilka lekcji u Camille’a Corota.

W lipcu 1868 Fantin-Latour przedstawia Berthe Manetowi, którego bardzo podziwiała. Chociaż Manet miał duży wpływ na jej pracę , wkrótce rozwinęła swój własny styl. Jej styl, z kolei wpływał na jego malarstwo i zachęcał go do pracy w plenerze. To ona pojawia się na balkonie i wielu późniejszych obrazach. W przeciwieństwie do większości impresjonistów, którzy zostali zaangażowani w eksperymenty optyczne z kolorem, Morisot i Manet mieli bardziej konserwatywne podejście.

Morisot  wyszła za brata Maneta – Eugene, w grudniu 1874 roku. Jej dom przy 4 Rue De La Princesse w Bougival, stał się centrum spotkań impresjonistów i tu następowało wrzenie artystycznego świata. W 1885 prowadziła regularne wieczorki dla przyjaciół, które przyciągały artystów i pisarzy, takich jak Mallarmé.

Morisot regularnie wystawiała na Salonie i na wszystkich wystawach impresjonistów z wyjątkiem 1879 roku. Miała udział w kreowanych przez nich prądzie artystycznym  od początku i pozostała im wierna aż do ostatniej wystawy grupy w 1886 roku.