Kochani!
Dziękujemy za wsparcie naszej akcji ArtBox! Nadszedł czas na unboxing! Zobaczcie co zawierała druga edycja projektu ArtBox Książki, czyli paczek-niespodzianek pełnych wspaniałych książek ? Z radością przedstawiamy Wam fantastyczne wydawnictwa, które zaangażowały się w nasz projekt, za co pięknie im dziękujemy! W paczce znalazły się książki dla miłośników ciekawej lektury. Rekomendujemy je z całego serducha, bo to polskie, wartościowe wydawnictwa. 10 paczuszek, pełnych książek powędrowało do osób, które zrobiły sobie super-niespodziankę, ale przede wszystkim wsparły Fundację, za co im z ogromnie dziękujemy!
Marina Abramović
Marina Abramović. Pokonać mur. Wspomnienia »
Wydawnictwo REBIS, Poznań 2018
„Doświadczyłam wolności absolutnej
– czułam, że moje ciało nie zna ograniczeń,
że ból nie ma żadnego znaczenia,
że nic się nie liczy – i to mnie upoiło”.
– Marina Abramović
Osnową książki Pokonać mur jest historia zgoła operowego romansu – dwunastoletniej współpracy artystki z performerem Ulayem i ich podróży furgonetką po Europie, często bez grosza przy duszy; związku, który dobiegł dramatycznego końca na Wielkim Murze w Chinach. Opowieść Mariny, momentami poruszająca, pełna przygód i po prostu zabawna, opisuje jej wyjątkową karierę artystyczną związaną z poddawaniem ciała ekstremalnym próbom strachu, bólu, wyczerpania czy zagrożenia w dążeniu do emocjonalnej i duchowej przemiany. Książka Pokonać mur, która sama w sobie stanowi niezwykły performans, w obrazowy i wyrazisty sposób przedstawia bezprzykładne życie wyjątkowej artystki.
Łukasz Gaweł
Stanisław Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie…»
Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Krakowie,
Kraków 2017
Dzisiejsze miejsce Stanisława Wyspiańskiego w dziejach polskiej kultury jest niepodważalne: geniusz o licznych talentach, bez którego nie sposób mówić o historii polskiej literatury, teatru, sztuk plastycznych, dizajnu… Wydaje się jednak, że wciąż umyka nam jeden niezwykle ważny rys jego twórczości.
Urodzony i wychowany w Krakowie, nie tylko rozsadził mieszczańskie gusta, ale dokonał przy tym innej rebelii. W czasach, kiedy w społecznej świadomości nie zagościło jeszcze na dobre pojęcie zabytku, on patrzył znacznie dalej, wpisując się w ideę, która na świecie narodzi się dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. Wówczas bowiem zaczęła się kształtować współczesna interpretacja dziedzictwa kulturowego, robiąca w ostatnich latach oszałamiającą karierę. Podejście Wyspiańskiego do Wawelu, którego owocem stanie się opracowany wspólnie z Władysławem Ekielskim projekt Wawel-Akropol, doskonale charakteryzują słowa napisane sto lat później: “[…] o ile zabytek należy do przeszłości, o tyle dziedzictwo służy współczesnym celom”.
Co więcej, Wyspiański zdecydowanie rozszerzył granice naszego dziedzictwa, dziś Bronowice czy Bielany są częścią Krakowa, ale wówczas? Podobnie: kto z jemu współczesnych poświęciłby tyle uwagi łąkowym roślinom, kwiatom, chwastom – obecnie postrzeganym jako nieodłączna część krajobrazu kulturowego? On zaś z zapałem szkicował je, rysował, a następnie przenosił do samego centrum historycznego Krakowa… wystarczy popatrzeć na polichromie i witraże w kościele Franciszkanów. Można powiedzieć, że zdolność patrzenia na świat w inny sposób niż wszyscy wokół to immanentna cecha każdego artysty. Żeby jednak w pełni docenić skalę tej zdolności u Wyspiańskiego, trzeba wpierw poznać miasto, w którym dorastał, jego klimat, atmosferę, mentalną przestrzeń…
Bożena Fabiani
Rzym. Wędrówki z historią w tle »
Wydawnictwo PWN,
Warszawa 2018
Rzym. Wędrówki z historią w tle to bardzo osobista książka Bożeny Fabiani o mieście, w którym stale się coś rodziło, coś przekształcało, coś zapadało pod ziemię. To opowieść o osłoniętych tajemnicą dziejach najstarszych kościołów i innych zabytków, dziejach odczytywanych wciąż na nowo przed kolejne pokolenia badaczy. Spacerując po Wiecznym Mieście, trzeba patrzeć zarówno w górę, żeby nie przegapić na przykład uroczych kapliczek maryjnych na murach, jak i pod nogi, bo przeszłość w wielu miejscach zapadła się głęboko pod ziemię i trzeba za nią tam powędrować.
Autorka oprowadza czytelników po Rzymie, przedstawiając wybrane epizody z dziejów miasta: od narodzin chrześcijaństwa do baroku, całkiem wyjątkowo sięgając nieco głębiej w czasy starożytne. Kładzie nacisk na zabytki wczesnochrześcijańskie, by powiązać je z okolicznościami narodzin chrześcijaństwa, a następnie pokazać ich późniejsze losy, opisując Rzym papieży. Opowieść kończy na wieku XVII – trzy ostatnie rozdziały książki są poświęcone Rzymowi doby baroku. Bożena Fabiani nasyca tekst rozmaitymi szczegółami dotyczącymi mody, obyczajów, malarzy, przestępstw i egzekucji. Dzięki temu pokazuje życie miasta z bliska, objaśnia okoliczności, w jakich powstało to wszystko, co po wiekach trafiło do przewodników.
Sylwia Zientek
Hotel Varsovie. Bunt chimery »
Wydawnictwo W.A.B.,
Warszawa 2018
Mroczne zaułki miasta, pełne przepychu salony, świat romansów, skrywanych skandali i niepohamowanych namiętności. Warszawa, koniec XIX wieku. W stolicy panuje zepsucie, prostytucja jest na porządku dziennym, pleni się hazard. Hotelem Varsovie zarządza Regina, zimna wdowa po Jeremim Żmijewskim. Gdy pewnego dnia odnajdują się listy mogące ją obciążyć, na jaw wychodzą wstydliwe tajemnice długo skrywane przez właścicielkę posiadłości. To jednak dopiero początek rodzinnych sekretów. Na dodatek zbuntowana córka Reginy, Waleria, wbrew woli rodziny postanawia zostać wyzwoloną malarką i wpada w tarapaty.
Warszawa, początek XIX wieku. W burzliwych czasach napoleońskich elegancki młodzieniec przybywa z Francji do podupadłej Warszawy. W tym samym czasie w mieście pojawia się piękna madame de Gris podejrzewana przez mieszkańców stolicy o szpiegostwo na rzecz Napoleona. Kobieta na miejsce noclegu wybiera pokój w skromnym hotelu Varsovie. Z czasem okazuje się, że przybyłego do miasta Ludwika Żmijewskiego i tajemniczą damę łączy więcej, niż można by przypuszczać.
Ewa Rzechorzek
Moda Polska Warszawa »
Wydawnictwo PWN,
Warszawa 2018
Ewa Rzechorzek opisuje bogatą i barwną historię Mody Polskiej – instytucji, której za zadanie postawiono edukację w zakresie mody i stylu. W fascynujący sposób opowiada o szczegółach kroju, fakturze tkanin, zapachu perfum… Przede wszystkim jednak skupia się na najważniejszym elemencie sukcesu przedsiębiorstwa: na ludziach. Fundamentem opowieści są losy Jadwigi Grabowskiej – „ministra mody” w Polsce. Rodaczki nie miały u niej wysokich notowań, a lista zarzutów była długa: nie dbają o linię, nie potrafią się poruszać, brzydko siedzą, źle dobierają odcień pończoch, nie dbają o obuwie, są źle uczesane. I oczywiście nie potrafią się ubrać! Nie bez przyczyny w 1946 roku Grabowska obrała sobie misję „odbudowy polskiej kobiety”. Uczyła, „jak chodzić, stać, siedzieć, czesać się, ubrać – żeby wszystko pasowało do siebie i do urody”.
Charyzmatyczna kierowniczka artystyczna była otoczona wianuszkiem osób szkicujących, upinających, krojących, szyjących, fotografujących: projektantami, krawcami, konstruktorami, zastępami chałupników, pracownikami salonów, modelkami, fotografami. O nich także jest ta książka.
„Pismo. Magazyn opinii” to miesięcznik, który łączy w sobie fakt, literaturę, obraz oraz humor. Poruszamy w nim istotne tematy społeczne, ekonomiczne, naukowe, technologiczne, kulturalne i polityczne.
Dlatego znajdziecie tu treści merytoryczne, wnikliwe i rzetelne. A to wszystko w nowoczesnej i zwracającej uwagę formie. Chcemy, by nasze „Pismo” angażowało czytelnika zarówno atrakcyjną ilustracją, jak i przykuwającym uwagę zdjęciem. I żeby zapraszało do rozmów o rzeczach ważnych.