O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Tomasz LubaszkaPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Tomasz Lubaszka (ur. 4 maja 1961 roku w Lublińcu) – polski artysta malarz. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu w klasie o profilu humanistycznym. Od 1980 do 1984 roku studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w Instytucie Wychowania Artystycznego. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni profesora Wincentego Maszkowskiego w 1985 roku. W latach 1984-1986 pracował w macierzystej uczelni jako stażysta-asystent.

Nagrody i wyróżnienia:
1986 – Ogólnopolska Wystawa Malarska „Bielska Jesień 1986” – Bielsko-Biała – nagroda
1987 – Ogólnopolska Wystawa Malarska „Bielska Jesień 1987” – Bielsko-Biała – nagroda
1988 – Ogólnopolski Konkurs Malarski na obraz im. Jana Spychalskiego – Poznań – nagroda
1989 – Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Zygmunta R. Pomorskiego – Katowice – nagroda
1990 – Integracje Plastyczne, BWA – Częstochowa – nagroda
1994 – II Triennale Plastyki „Sacrum” – Częstochowa – wyróżnienie
1994 – Ogólnopolska Wystawa „Muzyka w Malarstwie” – Tychy – nagroda
1997 – II Jesienny Salon Plastyki – Ostrowiec Świętokrzyski – wyróżnienie


Tomasz Lubaszka należy do artystów niespokojnych, poszukujących, niecierpliwych w swojej pracy, mających nieograniczone horyzonty wyobraźni, posiadające swój mierzalny wymiar w powstającym dziele sztuki. Jest nienasycony, wciąż ciekawy, obdarzony ogromną intuicją i radością w poszukiwaniu nowych form, trwając w refleksji filozoficznej i egzystencjalnej, zachowując jednocześnie dystans do widza. Jego wrażliwość i spontaniczność napełnia widza zadumą, powoduje zatrzymanie. Sięga do duchowości człowieka zachowanej w pierwotnych wierzeniach, ukrytej w naturze, w symbolach początku naszej cywilizacji, tak dobrze znanych do dziś. Ostre formy, trójkąty, tnące szpicami powietrze, pojedyncze lub zmultiplikowane, mocno osadzone na swoich podstawach, umiejscowione w kompozycji obrazu, dają silne poczucie więzi z siłami natury i symboliki odnoszącej się do samego Stwórcy. Menhiry, megality, fragmenty monumentalnych budowli, pierwotne rysunki zwierząt, pojedyncze litery, znaki wydrapane pędzlem w materii obrazu, nawet sam podpis ukryty zagadkowo, tworzący dopełnienie kompozycji dzieła – to elementy zwięzłej wypowiedzi malarskiej. W cudownie poszarzałym kolorycie obrazów znaleźć można granicę między tym co widzialne dla oka, a tym co ważne i odczytywane przez podświadomość. Użyte w obrazach realne materie: piasek ziemia, ochra, starta cegła, metal, tkanina mająca swoją historię, są bezpośrednim odniesieniem do natury człowieka. Ta cisza trwająca w obserwowaniu kwarcowych sekund przesypujących się w szpiczastych klepsydrach, wydaje się delikatnym drganiem energii obrazu i pozwala wyjść poza to co znane. To malarska próba pokazania materii duszy, próba, która z pewnością nie tylko mnie urzeka…

Anna Paleczek-Szumlas – Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie


Galeria

Tomasz-Lubaszka_Sochy-2015

Tomasz-Lubaszka_Szare-eminencje-2016

Tomasz-Lubaszka_Ostre-formy-V-2016

Tomasz-Lubaszka_SZARY-2015

Tomasz-Lubaszka_Ostra-szara-2015

Tomasz-Lubaszka_Ostra-forma-IV-2016

Tomasz-Lubaszka_Ostra-forma-II-2014

Tomasz-Lubaszka_Pomnik-bez-tytulu-2015

Tomasz-Lubaszka_Tybetanski-2008

Tomasz-Lubaszka_Pejzaz-III-2016

Tomasz-Lubaszka_Menhir-z-Dadaja-2013

Tomasz-Lubaszka_lux5

Tomasz-Lubaszka_lux4

Tomasz-Lubaszka_lux3

Tomasz-Lubaszka_lux2

Tomasz-Lubaszka_Dwie-wieze-NY-2016

Tomasz-Lubaszka_Konklawe-II-2016

Tomasz-Lubaszka_Kontener_II_2014

Tomasz-Lubaszka_Kontener_III_2015

Tomasz-Lubaszka_lux

Tomasz-Lubaszka_Chlodny-poranek-2009


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, których nie przerażają długie artykuły, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas. Nawet niewielka kwota ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza teraz potrzebujemy Twojej pomocy bardziej niż kiedykolwiek.
Dziękujemy Ci bardzo, Asia i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »