O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Katarzyna Kołtan
Katarzyna Kołtan – cudowne metafizyczne malarstwo, wykonywane bardzo rzadką techniką o starożytnych korzeniach starożytnych – temperą jajeczną. Koszalinianka, ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych (w Koszalinie), studia w poznańskiej Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej. Zajmuje się fotografią portretową i street photo oraz malarstwem. Wybór techniki  tempery jajecznej jest świadomym zabiegiem formalnym, według artystki pracochłonna i żmudna budowa obrazu, tysiące drobnych pociągnięć pędzelka o średnicy milimetra zmuszają do pokory i dają czas na wewnętrzną refleksję. Laureatka nagrody w konkursie fotograficznym Złota Muszla, obecnie skupiona wyłącznie na malarstwie – jej prace znajdują się w licznych zbiorach prywatnych w Polsce i Europie (Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania). Jej malarstwo o rozpoznawalnym stylu stanowi nowoczesne połączenie renesansowej techniki malarskiej ze współczesną symboliką i językiem wyrazu. Zainteresowana wyłącznie kobiecym portretem. Artystka przedstawia kobiety na ogół w kluczowym dla nich momencie przemiany, kiedy dokonały wyboru lub za chwilę się to stanie. Jest to magiczny moment, chwila, kiedy zmienia się paradygmat, kiedy przeszłość przestaje mieć znaczenie.


O technice

Wykorzystywanie w malarstwie żółtka jajek sięga czasów starożytnej Grecji. Technika ta nie była obca także starożytnym Egipcjanom i Rzymianom. Zaczęła się od stosowania do barw w postaci sproszkowanych pigmentów – ochry i umbry wydobywanych z ziemi; błękitu lapis lazuri ze sproszkowanego kamienia; smolistych czerni ze spalonych kości. Sypkie pigmenty mieszane były z wodą i łączone „spoiwem”, czymś, co utrzymywało i sklejało w całość. Kiedy spoiwem stało się żółtko jajka kurzego, technikę zaczęto nazywać „utrwalaną jajkiem”, czyli temperą jajeczną.


Galeria prac

folium

Folium

Genetrix

Genetrix

luctus

luctus

lunius

lunius

Malefica

Malefica

Alzira

Alzira

bellare

Bellare

caligo

Caligo

caput mortuum

Caput mortuum

expectatio

Expectatio

Flavia

Flavia

Motio

Motio

omissio

Omissio

otia

Otia

obraz

.

placidus

Placidus

runa

Runa

Saule

Saule

Viviana

Viviana

sigrid

Sigrid

canus

Canus

certitudo

Certitudo

Dena

Dena

DSC0075

.

?

Attentio

?

Algor

fides

Fides

Gisela

Gisela

?

Viveka

?

Palmira

Pavor

Pavor

?

.

Ronja

Ronja


Artystka w sieci

koltan.eu


  • Bezpośredni kontakt:

  •  

ZapiszPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli publikowane tu treści wydają Ci się inspirujące i chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam tu: www.niezlasztuka.net/wesprzyj-nas/ możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.


One thought on “Katarzyna Kołtan

  1. Wspaniałe autoportrety kobiety , ciekawa łagodna kolorystyka , na te obrazy można patrzeć bez przerwy i na nowo odkrywać ich sens .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »