Jerzy JOTKA Kędziora. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie od samego początku stawał w opozycji do promowanych przez uczelnię kanonów artystycznych. Jego zamiłowanie do eksperymentu i rzeźb kinetycznych wyróżnia jego osobę na tle innych artystów sztuki postmodernistycznej, stawiając go tym samym w czołówce reprezentantów tamtego okresu. Już jako student był świadkiem przemian polityczno-społecznych zachodzących w Polsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Wydarzenia związane z protestami robotników ogólnopolskiego związku zawodowego „Solidarność” zainspirowały Jerzego Kędziorę do stworzenia „Portretu Polaka czasów transformacji i Solidarności”. Ta realizacja z lat 80-tych XX wieku zawiera prace z cyklów: „Chwiejni”, „Zreanimowani”, „Z odciągami”, „Pęknięty Głos”, „Wieszaki dla” czy „Uniformy dowódcze”.
Niespełna dziesięć lat później „Jotka” stworzył cykl rzeźb „Balansujące”, który przyniósł mu ogromną popularność nie tylko na terenie kraju ale również poza jego granicami. Rzeźby zjechały cały świat i były eksponowane na prestiżowych wystawach m.in. w Miami, Abu Dhabi, Dubaju, Londynie, Berlinie czy Madrycie. Artysta ukazał nowy kierunek w rzeźbie, w którym sprytne wykorzystanie praw fizyki i eksperymentu sprawiło, że niemożliwe stało się możliwym, a na pozór ciężkie i stateczne formy – ulotnymi. Ten artystyczny indywidualizm docenił Barclay’s Wealth oraz Deutsche Bank, które zaprosiły Jerzego Kędziorę do prezentacji swoich prac w centrum finansów DIFC w Dubaju. Była to jednocześnie pierwsza taka wystawa ukazująca współczesną sztukę figuratywną w tamtym zakątku globu. Jego prace były również systematycznie wystawiane na Florydzie w cyklach: „Defying gravity” („Wbrew grawitacji”), „Natural Balance” („Naturalne balansowanie”) czy „Balancing Miami” („Balansujące Miami”).
Kędziora był wyróżniany w wielu konkursach, a także został laureatem znaczących nagród, jak chociażby w jednej z najważniejszych konfrontacji rzeźbiarskich w ówczesnej Polsce „Krzyż w życiu współczesnego człowieka”, w której to zdobył główną nagrodę za rzeźbę „Wyznanie”. Za swoją działalność artystyczną Jerzy Kędziora dostał w 2015 roku Honorowe Obywatelstwo Miami. Jest wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, a obecnie także członkiem Światowego Sympozjum Rzeźby Kinetycznej oraz Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy.
Wybrane wystawy:
2016
– „Between Water and the Sky”, Kraków
2015
– „High above” Museum of Contemporary Art Miami, Floryda
– “Defying gravity” Miami, Floryda
2014
– “Natural Balance” West Palm Beach, Floryda
2013
– “Balancing Miami” Miami, Floryda
2012
– Wystawa indywidualna podczas Art Basel Miami, Floryda
2008 – 2012
– “Global balance” Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
2008 – 2010
– “Under the Dubai Sky” Dubai, Zjednoczone Emiraty Arabskie
2007
“Polish Sculptures in Alps” St. Urban, Szwajcaria
2006
– Bratysława, Słowacja (wystawa grupowa)
2005
– “High Sky Exhibition” Lourdes, Francja
2003
– “Queens Balance” Berlin, Niemcy
2002
– “Above sight” Berlin, Niemcy
2001
– “Art and Gardens” Praga, Czechy
1999
– “Balance in Art” Norymberga, Niemcy
Galeria
Przechodzący, 2001
Click Clack
Dla Pablo, 2014
Dublet I, 2015
Duet z krzesłem, 2005
Gimnastyczka z kręglami, 2008
Gimnastyczka z pikami, 2003
Gimnastyczka z szarfą, 2010
Na kółkach, 2001
Posthellena, 2008
Zdjęcia: Bartłomiej Kędziora
Artysta w sieci
Kontakt z artystą:
[vfb id=’105′]
Właśnie wróciłam z Kołobrzegu. Na koniec mojego pobytu wybrałam kawę w obrotowej kawiarni w Arce Spa. Kawa jak kawa. Nad schodami wejściowymi na piętro doznałam olśnienia. Rzeźba kobiety balansujące na linie… co za widok!Artysta, którym okazał się mistrz Kędziora walczy z prawami fizyki i mam wrażenie,że potrafił ją oszukać. Długo stałam, patrzyłam i nie mogłam uwierzyć , że to co widzę jest prawdą, a nie imaginacją…Rzeźba może być piękna, czasem nawet mniej, za to alegoryczna… ale ta-Aktobatka,to dzieło, które powaliło mnie na kolana…
Widziałam prace tego twórcy kilka lat temu na zamku w Malborku. Wspaniałe. Ponadto idealnie wpisujące się w przestrzeń i pasujące do miejsca. Serdecznie Panu Artyście dziękuję za niespodziewane wrażenia.