O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Prezentownik Niezłej Sztuki



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

prezentownik, niezła sztuka

Ekipa Niezłej Sztuki to nie tylko miłośnicy obrazów, rzeźb, muzeów i galerii, ale też prawdziwe mole książkowe. Żaden prezent nie cieszy nas tak mocno jak książki. Szczególnie jeśli są to książki… o sztuce! Wiemy, że wielu z Was obecnie poszukuje idealnego prezentu dla bliskich osób. Aby ułatwić Wam wybór w trakcie przedświątecznych zakupów postanowiłyśmy polecić kilka książek, które zachwyciły nas w tym roku i na pewno wywołają szeroki uśmiech na twarzy obdarowywanego Sztukofila.

Starałyśmy się wybrać nie tylko pozycje ciekawe, ale też pięknie wydane. Kochamy dobrą typografię, genialne ilustracje, cudownie zaprojektowane okładki. Nie znosimy książek drukowanych w pośpiechu, niechlujnie, na kredzie. Wiemy, że książki nie powinno oceniać się po okładce, ale prezent świąteczny musi się też dobrze prezentować 🙂


Jeśli robiąc zakupy świąteczne chcecie wesprzeć naszą Fundację – skorzystajcie ze strony fanimani.pl. Można tam zainstalować wtyczkę do przeglądarki, wybrać naszą Fundację i wtedy mały grosik z każdego zakupu powędruje do nas, więcej informacji »


1. Małgorzata Czyńska – Kobiety z obrazów (Wydawnictwo Marginesy)

małgorzata czyńska, kobiety z obrazów, niezła sztukaJest to lektura lekka i przyjemna. Autorka, Małgorzata Czyńska, jest dziennikarką, która od lat pisze ciekawie i w sposób bardzo przystępny o sztuce. Jej książka pozwala czytelnikowi zgłębić historię tych kobiet w sztuce, o których często zapominamy – modelek. Jest więc to opowieść o niezwykłych muzach, które inspirowały artystów i które na zawsze przeszły do historii uwiecznione na ich płótnach.

Kobiety z obrazów zachwyciły nas również od strony wydawniczej. Książka jest świetnie wydana. Zachwyciła nas dobra jakość reprodukcji, których na dodatek jest sporo! Największym atutem tej pozycji jest jej przystępność. To dobra pozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z historią sztuki. Nie ma co prawda przypisów, co nas troszkę razi, ale z okazji świąt przymykamy na to oko.

2. Angelika Kuźniak – Boznańska. Non finito (Wydawnictwo Literackie)

Boznańska non finito, książka, Niezła sztuka

Uwielbiamy wszystkie książki Angeliki Kuźniak, która niczym detektyw tropi swoich bohaterów, zagłębia się w dokumentach, papierach, listach. Ponadto rozmawia, przeprowadza wywiady. Następnie wykorzystując wyniki wnikliwego śledztwa i tworzy przeciekawe opowieści. Kilka lat temu zachwycałyśmy się jej biografią Zofii Stryjeńskiej. W tym roku nie mogłyśmy oderwać się od książki o Oldze Boznańskiej.

Boznańska u Kuźniak jest tak cudownie prawdziwa wraz ze swoimi dziwactwami, przeciwnościami losu oraz udomowionymi myszami, że naprawdę ciężko oderwać się od lektury. Pasja do sztuki malarki, którą autorka opisuje, zachwyca i budzi nasz najwyższy podziw. Boznańska. Non finito jest pięknie wydaną biografią. Chabrowy niebieski z okładki idealnie koresponduje ze smutkiem przenikającym losy malarki. Cała masa archiwalnych zdjęć z różnych okresów sprawia, że czyta się to jak powieść połączoną z albumem rodzinnych zdjęć.

Bardzo polecamy także audiobook, który czyta Danuta Stenka! Rozkosz!

3. Agnieszka Dauksza – Jaremianka. Biografia (Wydawnictwo Znak)

Jaremianka, Maria Jarema, biografia, książka, wydawnictwo znak, Niezła sztukaJest to bardzo dobra książka, którą doceniono m.in. nominacją do prestiżowej nagrody Nike. Często autorzy biografii mają tendencję do upychania w książce wszelkich informacji, które im się udało pozyskać w trakcie intensywnych prac, kwerend w bibliotekach i archiwach. Wtedy wątki poboczne, ilość nazwisk i dat zaczynają przytłaczać czytelnika. W przypadku Jaremianki nic takiego się nie zdarzyło, chociaż nie jest to krótka lektura ( grubo ponad 600 stron!). Książka autorstwa Daukszy to spójna i bardzo ciekawa opowieść o Marii Jaremie. Na tak cudowną biografię Jeramianka sobie po prostu zasłużyła!

4. Maria Czarnecka, Ewa Kiedio – Zostały mi słowa miłości. Maria Hiszpańska-Neumann życie i twórczość (Wydawnictwo Więź)

Został mi słowa miłości, Maria Hiszpańska-Neumann życie i twórczość, biografia artystki, książka, Niezła sztuka

To w tym roku nasza ukochana książka. Biografia Marii Hiszpańskiej-Neumann jest tak poruszająca, że czyta się to ze ściśniętym sercem. Jednocześnie z kolejnych stron książki przebija ogromne ciepło. Kiedy pierwszy raz zobaczyłyśmy jej prace – zaniemówiłyśmy ze wzruszenia. A jeszcze nic o niej nie wiedziałyśmy… Nie wiedziałyśmy, że była w obozie Ravensbrück. Nie znałyśmy jej niezwykłej biografii i historii związku z Januszem Neumannem – filozofem, muzykologiem, spolszczonym Niemcem. Nie wiedziałyśmy, że nazywano ją Myszą, która zamiast podpisu malowała na swoich grafikach małą myszkę.

Książka została podzielona na dwie części, każdą z nich napisała inna autorka. Maria Czarnecka opisała biografię artystki, a Ewa Kiedio jej twórczość. Zostały mi słowa miłości czyta się jednym tchem, więc ostrzegamy, że obdarowana osoba może mieć problemy z oderwaniem się od lektury.

Poza wszystkim to też pięknie wydana książka, wydrukowana na papierze ecru, z wysmakowanym projektem typograficznym. Estetyka wydania dorównuje więc genialnej zawartości.

5. Denis Dutton – Instynkt sztuki. Piękno, zachwyt i ewolucja człowieka (Copernicus Center Press)

Instynkt sztuki Denis Dutton, książka, niezła sztukaTo pozycja zupełnie nietypowa w tym zestawieniu, bo o podejściu nauk przyrodniczych do twórczości artystycznej. Denis Dutton łączy sztukę i nauki ewolucyjne i stawia pytanie o nasze preferencje estetyczne. Dlaczego tak zachwycają nas niektóre dzieła? Dutton twierdzi, że odpowiedzi trzeba szukać właśnie w ewolucji. Temat wydaje się skomplikowany, ale autor przedstawia go w bardzo przystępny sposób. Jest to pozycja wciągająca i poruszająca tematy na pograniczu sztuki i filozofii. Autor (profesor filozofii sztuki) odwołuje się do teorii z zakresu teorii literatury, antropologii, etnologii, psychologii, a także historii i teorii sztuki. Bardzo polecamy książkę Duttona. Zwłaszcza dla bardziej zaawansowanych miłośników sztuki, a także osób, które łączą pasję do sztuki z zainteresowaniami z zakresu nauk ścisłych.

6. Katalog Rośliny i zwierzęta (Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków)

rośliny i zwierzęta, katalog, niezła sztukaJest to pięknie wydany, dwujęzyczny katalog z wystawy w krakowskiej Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury. Niestety nie udało nam się odwiedzić tej wystawy, ale zachwycił nas właśnie katalog, w którym możemy podziwiać niezwykłe ryciny. To świetny pomysł na prezent dla miłośników sztuki, ale także dla biologów o bardziej artystycznych duszach.

7. Maria Poprzęcka – Impas (Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria)

maria poprzęcka, historia sztuki, książka, impas, niezła sztukaLektura książki Marii Poprzęckiej będzie wielką rozkoszą dla miłośnika sztuki. Impas przypomina danie wytrawnego mistrza kuchni, który bawi się gotowaniem i nie boi się łączyć nieoczywistych składników. Zachwyca nas erudycja autorki, która swoje refleksje ilustruje śmiałymi, oryginalnymi przykładami. Poprzęcka przygląda się dziełom sztuki w wyjątkowy sposób, odkrywa ich sekrety, sprawdza, co znajduje się na ich odwrocie. A wszystko okraszone jest poczuciem wspaniałym humorem. Jest to poczucie humoru mistrza słowa, który snuje opowieść z najwyższej półki.

8. Grażyna Bastek – Rozmowy obrazów. Tom 1 i 2 (Wydawnictwo PWN)

Grażyna Bastek to wybitna znawczyni malarstwa europejskiego i kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Kochamy jej audycje z Dwójki – Jest taki obraz. Kiedy dowiedziałyśmy się, że zostanie wydana książka jej autorstwa i od razu planowane są dwa tomy, to nie mogłyśmy się doczekać, kiedy będziemy mogły je przeczytać. Pierwszy tom to pozycja bardzo ciekawa, w której autorka zestawia obrazy z różnych epok w pary tak, aby weszły ze sobą w dialog. Bastek zwraca uwagę na to, że często artyści odwołują się w swoich dziełach do twórców dawnych epok. Przygląda się głębiej prezentowanym w książce obrazom. Jej Rozmowy obrazów to lektura lekka, a jednocześnie w przyjemny sposób edukująca. Zachwyca równie mocno jak i audycje z Dwójki. Drugi tom Rozmów obrazów koncentruje się bardziej na technicznych kwestiach tworzenia. Kryteriami wyboru artystów stają się kolor, światło i faktura, ale też perspektywa oraz optyczne i iluzjonistyczne triki.

9. Anda Rottenberg – Zbliżenia. Szkice o polskich artystach (Wydawnictwo Arkady)

anda rottenberg zblizenia, książka, niezła sztukaAnda Rottenberg to wybitna historyczka i krytyczka sztuki, a także kuratorka wystaw. Z przyjemnością sięgamy po kolejne książki jej autorstwa, dlatego nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. W 2020 roku Arkady wydały zbiór esejów Rottenberg, komentarzy do sztuki blisko pięćdziesięciu polskich artystów, których autorka znała. Dlatego pozycja wyróżnia się subiektywnym, bardzo osobistym spojrzeniem na ich twórczość. Jest to z pewnością wielka zaleta tej pozycji. Zbliżenia. Szkice o polskich artystach oferują również nowe spojrzenie na dobrze nam znanych artystów np. Jerzego Nowosielskiego, Władysława Hasiora czy Alinę Szapocznikow, ale także przybliżają sylwetki młodych twórców, częściej mniej znanych, m.in. Bogny Burskiej, Dominika Lejmana.

10. Barbara Gawryluk – Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów (Wydawnictwo Marginesy)

Ilustratorki, ilustratorzy, Motylki z okładki i smoki bez wąsów, książka, Barbara Gawryluk, wydawnictwo Marginesy, Niezła sztuka

Kolejna pozycja wydana przez Marginesy, która nas zachwyciła. Książka o artystach, o którzy Grzegorz Kasdepke powiedział: „Gdyby nie oni, dzieciństwo większości z nas byłoby szare!”. Gawryluk pisze o cudownych grafikach, malarzach i projektantach, których prace wzbogacają książki dla najmłodszych. Ich dzieła, chociaż dzisiaj nie znajdują się w żadnym muzeum (raczej w rękach prywatnych kolekcjonerów) stanowią polskie dziedzictwo kulturowe, o którym nie powinniśmy zapominać. W końcu są to dzieła sztuki, z którymi każdy z nas kiedyś obcował! To książka o świetnych artystach, którzy zdobywali prestiżowe nagrody i prezentowali swoje prace na międzynarodowych wystawach. Gawryluk zastanawia się też nad tym, jak wyglądała ich praca w najtrudniejszych latach, skąd wziął się kryzys w branży literatury dziecięcej w Polsce. Polecamy wszystkim, którzy interesują się ilustracją, ale też tym, którzy w święta chcieliby wrócić pamięcią do swojego dzieciństwa i przypomnieć sobie okładki i ilustracje z ukochanych lektur. Oglądanie tych ilustracji to wzruszającą podróż w czasie.


Jeśli robiąc zakupy świąteczne chcecie wesprzeć naszą Fundację – skorzystajcie ze strony fanimani.pl. Można tam zainstalować wtyczkę do przeglądarki, wybrać naszą Fundację i wtedy mały grosik z każdego zakupu powędruje do nas, więcej informacji »
Dziękujemy!



Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *