O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Jan Matejko życie i twórczość – timeline„Nic nie wskazywało na to, że zostanie wielkim malarzem: ani fakt, że był synem nauczyciela muzyki, ani to, że – od dzieciństwa krótkowzroczny – aby lepiej widzieć, podczas rysowania, przykładał do oka szkiełko…Pierwsi nauczyciele twierdzili, że „z braku zdolności nic z niego nigdy nie będzie…”


Opracowane na podstawie:
Andrzejewska M. i inni, Encyklopedia sławnych Polaków, Wydawnictwo Publicat, Poznań 2007.
Michałowski J. M., Jan Matejko, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1979.
Zgórniak M., Jan Matejko 1838-1893 – kalendarium życia i twórczości, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2004.

Opracowała: Agata Lizak

» Agata Lizak

Studentka prawa, którą interesuje również historia sztuki. Lubi przede wszystkim malarstwo z XIX i I poł. XX wieku, a także architekturę – zwłaszcza romańską oraz modernistyczną w wydaniu przedwojennym.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli publikowane tu treści wydają Ci się inspirujące i chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam tu: www.niezlasztuka.net/wesprzyj-nas/ możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.


4 thoughts on “Jan Matejko życie i twórczość – timeline

  1. Czy mogłabym otrzymać informacje z którego konkretnie źródła pochodzą słowa Matejki o malarstwie historycznym „Ja maluję epokę…”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »