O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Adam Grzymała-Siedlecki • Stanisław Wyspiański. Jak wyglądał?„Jak wyglądał? Był wzrostu niskiego i w dodatku drobnej budowy. Dowcipnisie krakowscy, świadomi jego przyjaźni z dr Adamem Chmielem, dyrektorem krakowskiego archiwum akt dawnych, człowiekiem niziuteńkim i krańcowo nikłą figurką, twierdzili, iż przyjaźń powstała jedynie z tego powodu, że przy Chmielu Wyspiański czuje się niemal wysokim mężczyzną. Złośliwostka trafiała w płot o tyle, że dla autora Achilleis sprawy urody męskiej niemal że nie istniały, więc i o swojej szczupłości tak jakby nie wiedział.

Twarz znacie choćby z autoportretu: twarz okolona «mussetowską» brodą, na brodę spadały obfite wiechy wąsów koloru pszennej słomy. W całości wyrazu uderzały oczy. Jasne, błękitne, a przenikliwie ostre. Patrząc w te oczy, miało się uczucie, ze nie utai się przed nimi nawet to, co w nas skryte, że oczy te widzą nie tylko to, co jest, ale i to, co będzie.
(…)
Urodzony na dwa miesiące przed swym biologicznym terminem, przedwczesność życia opłacał wyostrzoną nerwowością. Opanowywał ją siłą woli, ale uwydatniała się ona w jego ruchach i odruchach. Tak na przykład, gdy w rozmowie z kimś coś go nie zadowoliło czy coś zirytowało, natychmiast nieświadomym ruchem zapinał na sobie swój w świątek i piątek noszony czarny „anglez”, jakby się chciał surdutem opancerzyć, a że z nerwów niemal zawsze trafiał guzikami w nieodnośne dziurki, więc pod brodą formował sobie humorystyczną bufę, po której poznawało się że go ponosi rozdrażnienie.

Za dalszy ciąg nerwowości uważać należy niebywałą jego wrażliwość, można by powiedzieć: nadwrażliwość psychiczną. Odczuwał rzeczy dwa razy, zda się, silniej niż inni ludzie. Kierowały nim reakcje duchowego wizjonerstwa. Reprezentował naturę klasycznie halucynacyjną.”

Cytat pochodzi z:
A. Grzymała-Siedlecki, Niepospolici ludzie w dniu swoim powszednim, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1961.

fleuron niezła sztuka pipsztok

wyspianski-autoportret-ico


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »