O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Niezwykły hołd dla BeksińskiegoPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Zdzisław Beksiński, człowiek wielu talentów. Malarz, grafik, fotograf. Artysta, który wypracował swój własny, niepowtarzalny styl. Swoje prace, o charakterze surrealistycznym, tworzył z niezwykłą dbałością o każdy szczegół. W obrazach Beksińskiego dominowały wizje przypominające senne koszmary. Niestety los przyniósł tragiczne zakończenie, bowiem artysta został zamordowany 21 lutego 2005 roku we własnym mieszkaniu, na jednym z warszawskich osiedli.

Kilka lat po tym tragicznym wydarzeniu, na ścianie zamieszkiwanego przez Beksińskiego bloku pojawiła się interesująca praca.

zdzislaw-beksinski-mural-warszawa-piotr-janowczyk

Mural Piotra Janowczyka, fot. blokitomy.pl

Jest to mural autorstwa Piotra Janowczyka upamiętniający nieżyjącego malarza. Malowidło ścienne składa się z trzech części i zostało utrzymane w komiksowej stylistyce. Na pierwszej części widnieje twarz Zdzisława Beksińskiego opatrzona napisem: ZDZISŁAW NIE ŻYJE.

Na drugim kwadracie przedstawiona jest na białym tle czarna sylwetka artysty podczas pracy z podpisem: OD LAT MALOWAŁ ŚMIERĆ. Ostatni z tryptyku pokazuje fragment ciała – leżącą dłoń, której kontur ktoś obrysowuje z tekstem: A GDY PO NIEGO PRZYSZŁA NAMALOWAŁ JĄ KTOŚ INNY. Mural ten w krótki i niezwykle obrazowy sposób przedstawia historię artysty.Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »