O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Niezwykły hołd dla BeksińskiegoPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas na PATRONITE »

Zdzisław Beksiński, człowiek wielu talentów. Malarz, grafik, fotograf. Artysta, który wypracował swój własny, niepowtarzalny styl. Swoje prace, o charakterze surrealistycznym, tworzył z niezwykłą dbałością o każdy szczegół. W obrazach Beksińskiego dominowały wizje przypominające senne koszmary. Niestety los przyniósł tragiczne zakończenie, bowiem artysta został zamordowany 21 lutego 2005 roku we własnym mieszkaniu, na jednym z warszawskich osiedli.

Kilka lat po tym tragicznym wydarzeniu, na ścianie zamieszkiwanego przez Beksińskiego bloku pojawiła się interesująca praca.

zdzislaw-beksinski-mural-warszawa-piotr-janowczyk

Mural Piotra Janowczyka, fot. blokitomy.pl

Jest to mural autorstwa Piotra Janowczyka upamiętniający nieżyjącego malarza. Malowidło ścienne składa się z trzech części i zostało utrzymane w komiksowej stylistyce. Na pierwszej części widnieje twarz Zdzisława Beksińskiego opatrzona napisem: ZDZISŁAW NIE ŻYJE.

Na drugim kwadracie przedstawiona jest na białym tle czarna sylwetka artysty podczas pracy z podpisem: OD LAT MALOWAŁ ŚMIERĆ. Ostatni z tryptyku pokazuje fragment ciała – leżącą dłoń, której kontur ktoś obrysowuje z tekstem: A GDY PO NIEGO PRZYSZŁA NAMALOWAŁ JĄ KTOŚ INNY. Mural ten w krótki i niezwykle obrazowy sposób przedstawia historię artysty.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »