O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Degas i Manet. Jak rozpoczęła się ich przyjaźń ?Potrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Edgar Degas i Édouard Manet poznali się w 1863 roku w Luwrze, w dniu, w którym Degas studiował i kopiował prace Velázqueza. Manet od razu rozpoznał talent drzemiący w młodszym od siebie Degasie, ale też nie poskąpił swoich uwag na temat jego techniki malarskiej.

Edouard Baldus <em>La Cour Carre Pavillon de l'Horloge, Le Louvre, Paris </em>, 1852-54, fot. iphotocentral.com

Edouard Baldus Luwr, 1852-54, fot. iphotocentral.com

Rozwijająca się przyjaźń doprowadziła w latach 70. XIX wieku do starcia tytanów: Manet surowo skarcił Degasa o brak malarskiego zainteresowania kobietami, Degas natomiast krytykował burżuazyjne tendencje Maneta, a przede wszystkim ambicje do bycia celebrytą (które nasiliły się po odrzuceniu przez Salon Paryski Śniadania na trawie)1.

degas_manet

Po lewej: Edgar Degas Pan i Pani Manet | 1868-1869, po prawej: Edgar Degas Edouard Manet | ok. 1861


  1. Biography of Edgar Degas, online: www.youtube.com/watch?v=199ACAOe1PQ&t=1350s.

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, których nie przerażają długie artykuły, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas. Nawet niewielka kwota ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza teraz potrzebujemy Twojej pomocy bardziej niż kiedykolwiek.
Dziękujemy Ci bardzo, Asia i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »