O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Słoń i gołębica. Diego Rivera i Frida Kahlo – ślubPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Pierwsze spotkanie Fridy i Diego wydarzyło się w 1922 roku, w szkole do której uczęszczała Frida. Diego otrzymał zlecenie na namalowanie tam jednego ze swoich najsłynniejszych murali. Kahlo obserwowała Riverę przez kilka godzin przy pracy. Ich kolejne spotkanie nastąpiło dopiero kilka lat później. Gdy Frida zaczęła malować przyszła do niego z kilkoma swoimi pracami, aby spytać go o opinię, ponieważ chciała związać swoją przyszłość z malarstwem. Diega poruszyły zarówno talent jak i bezpośrednie podejście dziewczyny. Wtedy zdał sobie sprawę, że to ta sama dziewczynka, która obserwowała go przy pracy w Escuela Nacional Preparatoria kilka lat wcześniej… i od razu coś między nimi zaiskrzyło.
Victor Reyes, Frida Kahlo, Diego Rivera, zdjęcie ślubne, ślub, Niezła sztuka

Victor Reyes Frida Kahlo i Diego Rivera – zdjęcie ślubne, 1929, fot. thenotsoinnocentsabroad.com

21 sierpnia 1929 roku para pobrała się w ratuszu w Coyoacan. Ceremonia była nad wyraz skromna, Frida ubrana była w długą spódnicę, bluzkę i szal pożyczony od pokojówki. Jedynym członkiem jej rodziny obecnym na ślubie był jej ojciec – reszta nie zaakceptowała wyboru Fridy. Kahlo i Rivera stanowili bardzo osobliwą parę. Jej matka określało je jako „małżeństwo słonia i gołębicy” i rzeczywiście było to trafne określenie.
Frida miała wtedy 22 lata, niewiele ponad 150 cm wzrostu i bardzo ciekawą urodę. Diego, choć nie najprzystojniejszy, zawsze magnetycznie działał na kobiety. Był od niej dwa razy starszy, dużo wyższy i otyły.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »
KATEGORIE: .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »