O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Wystawa „Andrzej Wajda” na Zamku Królewskim w WarszawiePotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Wystawa Andrzej Wajda to ekspozycja upamiętniająca zmarłego niedawno reżysera. Od 20 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie zwiedzający mogą zobaczyć plakaty filmowe, fotografie, nagrody oraz inne eksponaty związane z twórczością Wajdy.

fot. PAP

fot. PAP

Wystawa została przygotowana przez Zamek Królewski i Muzeum Kinematografii w Łodzi. Eksponaty dostępne dla zwiedzających to między innymi polskie i zagraniczne plakaty promujące filmy Andrzeja Wajdy. Zaprezentowane zostaną również prestiżowe nagrody filmowe otrzymane przez Wajdę – Oscar za całokształt twórczości oraz Złota Palma zdobyta na festiwalu w Cannes.

Ekspozycja umożliwi też zapoznanie się z mniej znaną plastyczną twórczością reżysera. W wersji cyfrowej zaprezentowane zostaną akwarele, rysunki i fotografie stworzone przez Wajdę, pochodzące z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

fot. PAP

fot. PAP

Andrzej Wajda był jednym z najważniejszych reżyserów w historii polskiej kinematografii. W swoich filmach często poruszał tematykę historyczną, uznanie przyniosły mu też adaptacje klasycznych dzieł polskiej literatury, takie jak Pan Tadeusz, Wesele czy Ziemia obiecana. Reżyser znany jest też z kultowych filmów, będących krytyką systemu komunistycznego, między innymi Człowiek z marmuru i Człowiek z żelaza.

Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Tomasz Taraszkiewicz. Wystawę w Galerii Wystaw Czasowych Zamku Królewskiego można oglądać do 22 stycznia 2017 roku.Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »One thought on “Wystawa „Andrzej Wajda” na Zamku Królewskim w Warszawie

  1. Jeśli chodzi o rysunki Wajdy, do 21 stycznia są do obejrzenia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie na wystawie Doświadczyć Japonii tworzonej we współpracy właśnie z z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »