O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Włochy zwrócą skradzione obrazy van GoghaPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Dwa dzieła autorstwa Vincenta van Gogha skradzione w Amsterdamie 14 lat temu powrócą do Holandii. Obrazy zostały odnalezione w ubiegłym roku przez włoską policję w domu barona narkotykowego niedaleko Neapolu.

Vincent van Gogh Widok na morze w Scheveningen

Vincent van Gogh Widok na morze w Scheveningen | 1882, źródło: Van Gogh Museum

Autentyczność dzieł Widok na morze w Scheveningen (1882) i Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen (1884/1885) została jednoznacznie potwierdzona. Według przedstawicieli Muzeum van Gogha w Amsterdamie, obrazy są niezniszczone, a ich stan, pomimo kilku uszkodzeń, jest dobry. Prace, które początkowo miały być dowodem w przyszłych procesach przeciwko członkom organizacji przestępczej zostaną niebawem zwrócone stronie holenderskiej.

Konkretna data nie jest jeszcze ustalona, ale stanie się to jak najszybciej – powiedział Axel Rueger, dyrektor Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Włoskie służby we wrześniu przypuściły szturm na dom należący do barona narkotykowego, Raffaele Imperiale w Castellammare di Stabia, miejscowości znajdującej się niedaleko Neapolu. Te tereny to znane włoskim służbom miejsca działania lokalnej mafii. Imperiale został skazany na 18 lat pozbawienia wolności, jednak przypuszcza się, że ukrywa się obecnie w Dubaju.

Vincent van Gogh Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen

Vincent van Gogh Kongregacja opuszczająca kościół reformowany w Nuenen | 1884/1885 | źródło: Van Gogh Museum

Dwa dzieła van Gogha, których wartość wycenia się w sumie na około 100 milionów euro, zostały skradzione w 2002 roku. Złodzieje włamali się do muzeum w Amsterdamie jedynie za pomocą drabiny i liny, co wydawałoby się niemożliwe przy zabezpieczeniach, które były użyte w budynku.

Pomimo natychmiastowego wszczęcia międzynarodowych poszukiwań, prac nie udało się znaleźć aż do zeszłego roku. Kradzież obrazów Vincenta van Gogha uważana jest za jeden z największych współczesnych rabunków dzieł sztuki.


Opracowano na podstawie materiałów Van Gogh Museum i Agence France PressePortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »