O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Pardes Festival | Kazimierz Dolny
Spotkania z Kulturą Żydowską w aurze późnego lataFundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 22 do 26 sierpnia 2018 na kolejną edycję Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Zapraszamy na spotkania festiwalowe w Kazimierzu Dolnym i skansenie w Muzeum Wsi Lubelskiej, a na koncerty wybierzemy się do Teatru Klepisko w Skowieszynku.

Festiwal Pardes

Wycinanki Joanny Matyjasek i oprawa graficzna Lidii Dańko

Organizatorzy proponują bogaty program festiwalowy i zachęcają do udziału w prezentacjach multimedialnych, koncertach, pokazach filmowych, spacerze tematyczym po kolekcji judaików Muzeum Nadwiślańskiego, wędrówce śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym. Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji i kultury żydowskiej. Atrakcją festiwalu jest warsztat wycinanki żydowskiej prowadzony przez mistrzynię wycinanki Joannę Matyjasek z Lublina.

Powędrujemy śladami polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu nad Wisłą i ten spacer otworzy tegoroczny program festiwalowy (22 sierpnia, środa, godz.11.00, zbiórka przed Kamienicą Celejowską). Całą festiwalową sobotę (25 sierpnia) wypełnią spotkania ze znawcami szeroko rozumianej sztuki żydowskiej i tematyka kolonii artystycznych.

Tradycyjnie już zapraszamy do klimatycznego Folwarku Walencja na urokliwe „Popołudnie ze Śliwką” (23 sierpnia, czwartek). Fundacja Spichlerz Kultury chciałaby przywrócić śliwce należne jej miejsce wśród wielu innych atrakcji kazimierskich i uczynić spoiwem dawnych i dzisiejszych czasów. Śliwka w przedwojennym Kazimierzu Dolnym łączyła społeczność polską i żydowską.
„Mam wrażenie, że [Kazimierz] stanie się miastem figurującym w Bedekerze jako miasto wytwarzające obrazy i śliwki, podobnie jak Bruksela – koronki, a Łódź towary łokciowe” – pisał o śliwce kazimierskiej Tadeusz Pruszkowski. Szykujemy wiele śliwkowych przyjemności!

Tego roku powędrujemy także szlakami ukraińskimi i spróbujemy przybliżyć skomplikowany splot polsko-ukraińsko-żydowski. Zapraszamy na cykl spotkań o tematyce ukraińskiej: prelekcję profesora Andrzej Zięby (UJ) poświęconą historii stosunków polsko-ukraińsko-żydowskich od połowy XVII do końca XVIII w., film „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz”, a po filmie na rozmowę z jego twórcami wzbogaconą komentarzami profesora Andrzeja Zięby (24 sierpnia, piątek).

Szósta edycja Pardes Festival to także wyjątkowy program muzyczny. Możemy już zdradzić, że odbędą się trzy koncerty: 23, 24 i 25 sierpnia – wszystkie trzy w Teatrze Klepisko w Skowieszynku pod Kazimierzem. 23 sierpnia (czwartek) na scenie Teatru Klepisko wystąpi znakomita Kapela Niwińskich z projektem „Czas wesela”, 24 sierpnia (piątek) zagra fenomenalna HAŃBA!, a na finał festiwalu, w sobotę 25 sierpnia, w Teatrze Klepisko wystąpi charyzmatyczny zespół Yaron Trio. Liderka i wokalista zespołu, Agnieszka Mendel, zaśpiewa w jidysz, po hebrajsku i w ladino. Zapraszamy! Sprzedaż biletów przed koncertami w Teatrze Klepisko.

Na 26 sierpnia 2018 (niedziela) zaplanowana jest w partnerstwie z Muzeum Wsi Lubelskiej wycieczka do podlubelskiego skansenu. W programie zwiedzanie drewnianej cerkwi p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Cerkiew jest obiektem muzealnym i jednocześnie pełni funkcje kultowe dla wspólnoty greckokatolickiej. Po mszy i zwiedzaniu cerkwi zapraszamy na warsztat pisania ikon. Udział nieodpłatny.

Ale to nie wszystkie atrakcje festiwalowe…

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival. Patronem medialnym jest Fundacja Niezła sztuka.

https://www.facebook.com/PardesFestival/


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam - tu: www.niezlasztuka.net/wesprzyj-nas/ możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »