O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Otwarcie wystawy „Obecnie nieobecni – Currently absent”Projekt „Obecnie nieobecni – Currently absent” to ogólnopolski projekt historyczno-fotograficzny dotyczący cmentarzy żydowskich, po których nie pozostał żaden materialny ślad. Członkowie grupy tworzący projekt przygotowali przeźroczyste macewy realistycznych rozmiarów z inskrypcjami typowymi dla żydowskich nagrobków. Z tak powstałą instalacją odwiedzają cmentarze żydowskie i fotografują macewy, wśród tego co dziś można zobaczyć na pokirkutowych terenach. Przeźroczystość macew ma pokazać niewidzialną obecność zniszczonej kultury i społeczności żydowskiej, a przejrzyste macewy niczym duchy przeszłości staną w środku współczesnej codzienności. Przestrzeń, która dla dzisiejszych przechodniów jest zwykłym parkiem, placem zabaw czy kawałkiem ulicy jeszcze kilkadziesiąt lat temu była ważnym miejscem sakralnym dla ludzi zamieszkujących tą samą okolicę tylko w innym czasie. Często dzisiejsi mieszkańcy nie są świadomi jak wielkie znaczenie miała ich najbliższa okolica dla przedwojennych obywateli II RP żydowskiego pochodzenia. Artyści chcą przywrócić tą część lokalnej i niestety zapomnianej historii. Projekt ten pozwoli też potomkom polskich żydów rozsianym po całym świecie spojrzeć na stracone miejsca wiecznego spoczynku swoich przodków i w symboliczny sposób przybliży im te miejsca.

Akcja ma pokazać, że Polska do czasów okupacji przez III Rzeszę była miejscem, w którym od wielu pokoleń Żydzi mieli swój dom a dziś podejmowane są działania by te tysiąc lat historii przywrócić do powszechnej świadomości.

„Obecnie nieobecni – Currently absent” pokazują, że to co dziś wydaje się być oczywiste, pewne i stałe szybko może przeminąć i zniknąć. Ważne miejsca z biegiem czasu tracą swoje znaczenie a życie płynie dalej. Twórcy tym projektem chcą pokazać, że życie jest silniejsze niż potęga zła. Próbowano zniszczyć cały naród: ludzi, kulturę, sztukę, tradycję i pamięć jednak właśnie dzięki pamięci i jej odtwarzaniu życie jest silniejsze i trwa dalej.

Wystawa, którą będą Państwo mogli oglądać w „Centrum Dialogu im. Marka Edelmana” to tylko cześć fotografii wykonanych w województwie łódzkim. W planach jest realizacja zdjęć na terenie całego kraju.
więcej o projekcie »

Sulejow

Glowno-1

Blaszki-1

Katarzyna Kopecka (rocznik 1982) etnograf, dokumentalista, wielbicielka sztuki i kultury ludowej, uczestniczka etnologicznych badań terenowych na terenie całej Europy.

Piotr Pawlak (rocznik 1982) fotograf, pasjonat historii, reportażu oraz odkryć i wynalazków XIX. Fotosista backstagów dla telewizji. Fotograf na koncertach, wydarzeniach muzycznych i sportowych.

Jan Janiak (rocznik 1985) fotograf. Miłośnik sztuki współczesnej i architektury XX wieku. Kurator w Łódzkiej galerii sztuki. Kajtserfer.

Współpraca, pomoc i wsparcie Fundacja From the Depths i Jonny Daniels. Fundacja działa na rzecz upamiętnienia Holokaustu oraz budowania wspólnej przyszłości Polaków i Żydów. Więcej informacji o akcjach jakie realizują można znaleźć na www.fromthedepths.org

Spotkanie odbędzie się w ramach Łódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Więcej informacji: DNI PAMIĘCI

Zaraz po otwarciu wystawy zapraszamy na spotkanie Dziennik Rywki Lipszyc z getta łódzkiego // spotkanie o książce

// 23 stycznia 2018 r. // 17.30
// Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
ul. Wojska Polskiego 83, park OcalałychPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli publikowane tu treści wydają Ci się inspirujące i chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam tu: www.niezlasztuka.net/wesprzyj-nas/ możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »