O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Odzyskane dzieła Aleksandra Gierymskiego w Galerii KordegardaPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Od 14 grudnia w warszawskiej Galerii Kordegarda można oglądać zrabowane podczas wojny dzieła Aleksandra Gierymskiego.

fot. PAP/Jakub Kamiński

fot. PAP/Jakub Kamiński

W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną trzy dzieła, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu: Żydówka z pomarańczami (1880/1881), Popiersie mężczyzny w renesansowym stroju (1882) oraz Chłopiec w słońcu (1895). Wystawa w warszawskiej galerii będzie dostępna dla zwiedzających do 8 stycznia 2017 roku.

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami, | 1881,olej na płótnie, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie

Aleksander Gierymski Żydówka z pomarańczami  |  ok 1880-1881
olej, płótno, 65 × 54 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa prac Gierymskiego jest częścią cyklu Utracone/Odzyskane organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem projektu jest prezentacja działań prowadzących do odzyskania dzieł sztuki zrabowanych i wywiezionych z Polski podczas II wojny światowej.  Wcześniej w ramach cyklu w Galerii Kordegarda pokazywano obraz Francesco Lazzaro Guardiego Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu (VIII  wiek) oraz Murzynkę autorstwa Anny Bilińskiej-Bohdanowicz (1884).

Według rejestru dzieł zaginionych prowadzonego przez Ministerstwo Kultury, nadal poszukiwanych jest około 60 tysięcy dzieł sztuki, które zostały utracone podczas wojny.Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »