O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza w ramach Festiwalu literackiego „Opętani Literaturą”Potrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Literaturoznawcy, krytycy, pisarze i tłumacze z Polski, Francji i Niemiec, a także Katarzyna Groniec, Dorota Segda i Stanisław Soyka – to goście tegorocznego festiwalu Opętani Literaturą. Festiwal rozpocznie się w niedzielę, 1 września. Festiwal towarzyszy czwartej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureat nagrody ogłoszony zostanie 15 września.

nagroda-gombrowicza

Wynoszącą 40 000 złotych Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza przyznaje prozaikom-debiutantom Prezydent Radomia przy współudziale Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Nominowanych i zwycięzców wybiera kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. Sekretarzem kapituły jest kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński.

W tej edycji do nagrody zgłoszonych zostało blisko siedemdziesiąt książek. Kapituła postanowiła nominować Olgę Hund za „Psy ras drobnych” (wyd. Ha!art), Katarzynę Pochmarę-Balcer za „Lekcje kwitnienia” (Nisza), Jakuba Tabaczka za „Czytajcie, co jest Wam pisane” (Mamiko), Annę Wiśniewską-Grabarczyk za „Porzeczkowego Josefa” (Anagram) oraz Łukasza Zawadę za wydane również przez Niszę „Fragmenty dziennika SI”.

Laureata Nagrody Gombrowicza poznamy 15 września podczas gali kończącej festiwal Opętani Literaturą. Z nominowanymi będzie można spotkać się w przeddzień ogłoszenia werdyktu kapituły, rozmowę z nimi poprowadzi Michał Nogaś.

Tegoroczny festiwal zatytułowany został „Literatura czyli półwieczność”. Tytuł nawiązuje do pięćdziesiątej rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza – cykl rocznicowych wydarzeń odbywa się pod hasłem „Gombrowicz półwieczny”.

Muzeum Witolda Gombrowicza, Wsola
ul. Witolda Gombrowicza 1
www.muzeumgombrowicza.pl

Program festiwalu »

Program festiwalu:

1 września, niedziela, godz. 17.00 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli – Dorota Segda czyta „Opętanych”. Z aktorką rozmawia Piotr Kłoczowski.

Lektura kolejnych części „Opętanych” jest stałym punktem kolejnych edycji festiwalu. W tym roku fragmenty czwartego będzie czytała Dorota Segda. Po lekturze Piotr Kłoczowski będzie rozmawiał z aktorką m.in. o Gombrowiczu, grach i maskach, sensie i istocie aktorstwa.

Dorota Segda – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Profesor sztuk teatralnych. Wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, obecnie rektorka tej uczelni. Związana ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Była także aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. W dorobku ma ponad pięćdziesiąt ról teatralnych, czterdzieści w Teatrze Telewizji i wiele ról filmowych. Laureatka wielu nagród. Odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Piotr Kłoczowski – historyk literatury, edytor, eseista, wydawca. Wicedyrektor Muzeum Literatury. Publikował m.in. w „Zeszytach Literackich”. Kurator wielu wystaw. W latach 2002–2005 doradca ministra kultury.

6 września (piątek) godz. 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna, Radom
prof. Piotr Śliwiński: „Tadeusz RÓŻEWICZ: wielkość, nicość, solidarność”.

Prof. dr hab. Piotr Śliwiński – krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej, nauczyciel akademicki. Pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor i współautor kilkudziesięciu książek poświęconych między innymi poezji współczesnej, awangardzie, krytyce literackiej. Artykuły, recenzje i wywiady publikował m.in. w „Nowych Książkach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku”. Członek jury wielu nagród literackich. W 2002 nominowany do nagrody Paszportu „Polityki”.

8 września (niedziela), godz. 17.00, Muzeum W. Gombrowicza we Wsoli
„Literatura czyli pamięć” – z Marcinem Wichą, laureatem III edycji Nagrody Gombrowicza rozmawia Inga Iwasiów.
Koncert: „Komeda także półwieczny” – zespół New Bone.

Prof. dr hab. Inga Iwasiów – pracownik naukowa Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Autorka książek z zakresu literaturoznawstwa i krytyki literackiej, felietonów, poezji, opowiadań i powieści. Jako pisarka debiutowała tomem prozy „Miasto-ja-miasto” w 1998 roku. Jej pierwsza powieść („Bambino”) była nominowana do Nagrody Nike 2009, Nagrody Literackiej Gdynia 2009 oraz Nagrody Mediów Publicznych „Cogito” 2009. Publikowała m.in. na łamach „Kresów”, „Nowych książek”, „Tekstów drugich”, „FA-artu”, „Borussii”, „Pamiętnika Literackiego”. Jest pomysłodawczynią Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”, której celem jest m.in. promowanie twórczości kobiet.

New Bone – kwintet jazzowy złożony z młodych, utytułowanych muzyków. Zespół powstał w 1996 roku z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. Obecnie występuje w składzie Tomasz Kudyk (trąbka, flugelhorn), Bartłomiej Prucnal (saksofon altowy), Dominik Wania (fortepian), Maciej Adamczak (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja). Na swoim koncie grupa ma cztery płyty. O ich muzycznych dokonaniach entuzjastycznie wypowiadały się takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Brali udział w wielu festiwalach w Polsce, a także m.in. w Rosji, Indiach, Bułgarii, na Ukrainie.

12 września (czwartek), godz. 18.00, MCSW „Elektrownia”, Radom
„Witold Gombrowicz” – film Andrzeja Wolskiego i spotkanie z reżyserem.
Andrzej Wolski – twórca wielu filmów biograficznych poświęconych artystom, opowie o swoich filmowych zmaganiach z pamięcią i jej zapisami, a także o opowiadaniu biografii twórczej przy pomocy narzędzi filmowych.

13 września (piątek), godz. 18.30, Sąd Okręgowy przy ul. Piłsudskiego, Radom
„Sąd nad Nagrodą Nobla”. Dyskusja: Małgorzata Smorąg-Goldberg, Justyna Sobolewska, Olaf Kühl, Leonard Neuger. Moderator: Janusz Margański.

Festiwal jest okazją do nieco autotematycznych refleksji o sensie i znaczeniu nagród literackich, a także kontrowersjach związanych z ich przyznawaniem. Pretekstem do tych dyskusji będzie literacki Nobel. Między innymi o tym, dlaczego Literacka Nagroda Nobla nie oddała się w końcu Gombrowiczowi dyskutować będą uczestnicy „Sądu nad Nagrodą Nobla”, który poprowadzi Janusz Margański. Uczestnicy rozmowy zasiądą za autentycznym, sędziowskim stołem – rozmowa odbędzie się w zabytkowym budynku radomskiego Sądu Okręgowego.

Dr hab. Małgorzata Smorąg-Goldberg – ur. we Wrocławiu, francuski naukowiec, tłumaczka i krytyk literacki specjalizująca się w literaturze polskiej. Wykłada na Uniwersytecie Paris-Sorbonne. Kieruje Interdyscyplinarnym Ośrodkiem Badań Środkowoeuropejskich (CIRCE). Specjalizuje się w literaturze i myśli współczesnej w Polsce i Europie Środkowej. Autorka licznych prac poświęconych Witoldowi Gombrowiczowi. Jest także tłumaczką i redaktorką książek poświęconych literaturze środkowoeuropejskiej.

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, autorka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Szkice o literaturze i wywiady publikowała w „Odrze”, „Kresach”, „Res Publice Nowej”, „Kursywie” i „Arte”. Pisała recenzje książkowe i felietony w „Gazecie Wyborczej”, „Nowych Książkach”, „Tygodniku Powszechnym” i „Przeglądzie Politycznym”. Współautorka książki „Jestem mamą” i autorka „Książki o czytaniu”. Laureatka (2015) PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych.

dr Olaf Kühl – niemiecki slawista, tłumacz i pisarz. Tłumaczy na język niemiecki literaturę polską (przekładał m.in. dzieła W. Gombrowicza), rosyjską, ukraińską i serbską. W 2005 r. otrzymał nagrodę Karla Dedeciusa za polsko-niemieckie tłumaczenie. W 2011 roku debiutował jako pisarz powieścią „Dead Animals”. Jego druga powieść, Prawdziwy syn, została nominowana do niemieckiej nagrody książkowej w 2013 roku.

prof. Leonard Neuger – historyk literatury i tłumacz. Dyrektor Instytutu Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego. Publikował m.in. w „Dekadzie Literackiej”, „Tekstach Drugich”, „Zeszytach Literackich”, „Signum” i „Lyrikvännen”. Autor ponad 200 prac naukowych, krytycznych, eseistycznych na tematy związane z polską literaturą współczesną i teorią przekładu. Współpracownik i korespondent czasopism emigracyjnych oraz Szwedzkiego Radia i BBC. Laureat wielu nagród. Członek Związku Pisarzy Szwedzkich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członek Towarzystwa Bellmanowskiego w Szwecji i Stowarzyszenia Slawistów Szwedzkich.

Janusz Margański – tłumacz, literaturoznawca, scenarzysta. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Przetłumaczył kilkadziesiąt książek z zakresu filozofii, teologii oraz literatury, filmu i teatru. Jest autorem książek: „Gombrowicz, wieczny debiutant” oraz „Geografia pragnień. Opowieść o Gombrowiczu”. Współredaguje wydanie krytyczne dzieł Witolda Gombrowicza. Pisze teksty dla teatru i filmu. Za scenariusz filmu „Wymyk” otrzymał nagrodę na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2012. Za przekłady otrzymał nagrodę „Literatury na Świecie”.

godz. 20.00, muszla koncertowa w parku im. T. Kościuszki, Radom
„ACH!” – koncert Katarzyny Groniec.

Katarzyna Groniec to znakomita artystka, wielokrotnie nagradzana i kochana przez publiczność za wdzięk, ironię, liryzm, pazur sceniczny, ale przede wszystkim za wybitne umiejętności interpretacyjne. Płyta „Ach!” to dziesiąty album artystki, w całości złożony z autorskich tekstów i muzyki. „Ach!“ opowiada o ziemi jałowej, ziemi utraconej i wreszcie o ziemi obiecanej, do której docieramy, rozmieniamy ją na drobne i znów
tracimy.

14 września (sobota), godz. 17.00, MCSW Elektrownia, Radom
Michał Nogaś rozmawia z nominowanymi do Nagrody Gombrowicza 2019.

Nominowani autorzy: Olga Hund za „Psy ras drobnych” (wyd. Ha!art), Katarzyna Pochmara-Balcer za „Lekcje kwitnienia” (Nisza), Jakub Tabaczek za „Czytajcie, co jest Wam pisane” (Mamiko), Anna Wiśniewska-Grabarczyk za „Porzeczkowego Josefa” (Anagram) oraz Łukasz Zawada za „Fragmenty dziennika SI” (Nisza).

Michał Nogaś – (ur. w Radomiu) dziennikarz, w latach 2000-2016 związany z Programem III Polskiego Radia. Zajmuje się kulturą, prowadzi audycje i cykle wideo poświęcone literaturze.
W 2006 roku wyróżniony za cykl „Tym żył świat” na 7 Międzynarodowym Festiwalu Radiowym zorganizowanym przez irańskie radio publiczne. Uhonorowany PIK-owym Laurem za promowanie książek i czytelnictwa.

15 września (niedziela) godz. 17.00, Zespół Szkół Muzycznych, Radom
Gala Nagrody Gombrowicza.
Koncert Stanisława Soyki.

Stanisława Soyki przedstawiać nie trzeba. Świetny, wyrazisty artysta, rozpoznawalny od pierwszych nut, a jednocześnie wciąż inny, wciąż nowy. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Jak mówi, „nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Na Galę Nagrody i koncert S. Soyki obowiązują bezpłatne zaproszenia (do odbioru wyłącznie 6 września, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, po wykładzie).

Dojazd z Radomia do Wsoli na wydarzenia 1 i 8 września bezpłatnym autokarem, zbiórka o 16.20 na przystanku u zbiegu ulic Chrobrego/Czysta, kier. osiedle Michałów.Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »