O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Zakończyły się prace konserwatorskie przy dziewięciu barokowych rzeźbach ołtarzowych ze zbiorów Muzeum KUL



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

muzeum-kul-konserwacje

Z końcem listopada tego roku zakończyły się prace konserwatorskie przy dziewięciu barokowych rzeźbach ołtarzowych ze zbiorów Muzeum KUL.

Należąca do zbiorów Muzeum KUL kolekcja nowożytnej plastyki sakralnej zaliczana jest dziś do najcenniejszych w Polsce. Jest to jedna z najcenniejszych kolekcji barokowych rzeźb ołtarzowych w Polsce. Większość spośród nich przypisywanych jest wybitnemu rzeźbiarzowi tamtych czasów – Sebastianowi Zeislowi. Odrestaurowane rzeźby staną się najważniejszym elementem przyszłej ekspozycji w Muzeum KUL (w części poświęconej sztuce religijnej okresu baroku i rokoka). Wartość artystyczna rzeźb pozwoli zbudować narrację, która stanie się bazą w nauczaniu o rozwoju lokalnej plastyki ołtarzowej okresu nowożytnego, a także upowszechni na dużą skalę wiedzę o artystycznej spuściźnie terenów obecnej Lubelszczyzny.

Szereg rzeźb przypisuje się czołowym rzeźbiarzom tamtych czasów – m.in. Sebastianowi Zeislowi (czynny 1745 – około 1780) i Janowi Eliaszowi Hoffmanowi (około 1690-1751). Odrestaurowane rzeźby staną się najważniejszym elementem przyszłej ekspozycji w Muzeum KUL, a ich wysoka wartość artystyczna pozwoli zbudować narrację, która stanie się bazą w nauczaniu o rozwoju lokalnej plastyki ołtarzowej okresu nowożytnego. Troska o dziedzictwo materialne minionych wieków szczególnie wybrzmi w setną rocznicę powstania uczelni oraz odzyskania niepodległości.

*    *    *

Rzeźby objęte pracami konserwatorskimi:

  • Rzeźby apostołów św. św. Piotra (?), Jana, Bartłomieja i Andrzeja oraz nieokreślonego świętego (w inwentarzu Muzeum KUL określanego jako św. Paweł), przypisywane Sebastianowi Zeislowi (czynny 1745 – około 1780) i jego warsztatowi, 3. ćw. XVIII w.
  • Rzeźba św. Kazimierza Jagiellończyka, wiązana z kręgiem Jana Eliasza Hoffmana (około 1690-1751), po poł. XVIII w.
  • Rzeźby dwóch aniołów, dzieło nieokreślonego warsztatu puławskiego (?), po poł. XVIII w.
  • Rzeźba Chrystusa jako Salvatora Mundi (w inwentarzu Muzeum KUL błędnie określana jako Bóg Ojciec) łączona z krzeszowskim warsztatem Antona Dorazila (około 1695-1759), po poł. XVIII wieku.

Projekt „Konserwacja nowożytnych rzeźb sakralnych ze zbiorów Muzeum KUL. Etap I – rzeźby ołtarzowe” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji >>


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *