O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Anna Gondek-Grodkiewicz promuje polskich twórców fotografii



Potrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas na PATRONITE »

Znaczące fotograficzne tytuły ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy Francji piszą o polskich fotografach. To wszystko za sprawą działania Anny Gondek-Grodkiewicz – laureatki Grand Press Photo 2017 w kategorii życie codzienne, która podjęła się promocji naszych rodzimych twórców na świecie. Jako kuratorka kolekcji fotografii polskich twórców w projekcie Galerii Duncan Miller Gallery z Los Angeles, stworzyła przekrojowy zbiór intrygujących prac, który został zaprezentowany kolekcjonerom z całego świata.

Anna Gondek-Grodkiewicz – kuratorka kolekcji jest wykładowcą Instytutu Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, a także docenianą przedstawicielką polskiej fotografii. W 2017 roku zdobyła prestiżowe wyróżnienie, zostając laureatką Grand Press Photo 2017 w kategorii życie codzienne. W swojej fotografii często podejmuje trudne tematy i skupia się na człowieku, jednak nie poprzestaje tylko na tym. Aktualnie jest także kuratorką projektu Duncan Miller Gallery promującego polską fotografię. Do współpracy zaprosiła artystów tworzących w różnych stylach oraz mających odmienne spojrzenie na fotografię. Łączy ich jedno – wielki talent.

fot. materiały organizatora

Polska fotografia ma długą i wspaniałą historię, jednak mimo wielu wybitnych twórców, z jakiegoś niejasnego powodu, do tej pory nie przebiła się do międzynarodowej świadomości, choćby w takim stopniu w jakim udało się to fotografii węgierskiej, czeskiej, niemieckiej czy rosyjskiej. Musimy to koniecznie zmienić! Fotografia polska jest intrygująca, różnorodna, dynamiczna, potrafi być mistyczna, czy też ironiczna. Wszelkie inicjatywy, które mają na celu promowanie naszych rodzimych artystów za granicą, są bardzo istotne, chętnie się więc w nie angażuję. – mówi Anna Gondek-Grodkiewicz, laureatka Grand Press Photo 2017 w kategorii „Życie codzienne”. Dodaje: Dzięki współczesnym technologiom możemy zaprezentować polskie fotografie kolekcjonerom z całego świata, co daje ogromną szansę naszym artystom na zaistnienie na międzynarodowym rynku fotografii artystycznej. W projekcie Galerii Duncan Miller Gallery z Los Angeles wybór najciekawszych polskich fotografii współczesnych prezentujemy kolekcjonerom prywatnym i muzealnym z 75 krajów, co jest wydarzeniem bezprecedensowym dla promocji polskiej fotografii. Postarałam się, żeby kolekcja była różnorodna, dlatego pojawiły się w niej piękne, mocne, nowoczesne, ale też i klasyczne fotografie zarówno tych znanych, jak i jeszcze nieznanych autorów. Wśród twórców, którzy dzięki Annie Gondek-Grodkiewicz prezentują swoje prace kolekcjonerom z całego świata pojawili się: Tomek Sikora, Anita Andrzejewska, Wojtek Wieteska, Tomasz Tomaszewski, Agnieszka Rayss, Wiktor Franko, Piotr Komorowski, Mikołaj Nowacki, Katarzyna Widmanska, Adam Pańczuk, Tomasz Wysocki, Łukasz Sokół, Bartłomiej Krężołek, Katarzyna Niwińska, Roland Okoń, Tomasz Padło, Weronika Izdebska, Marcin Giba, Weronika Ławniczak, Adam Markowski, Anna Orłowska, Tomek Tomkowiak, Arkadiusz Kubisiak oraz Jacek Konieczny.

Kolekcja fotografii polskich twórców prezentowana jest za pośrednictwem systemu YourDailyPhotograph.com, należącego do Duncan Miller Gallery. Dzięki nowoczesnej technologii prace obejrzą kolekcjonerzy z ponad 75 krajów – tak dużą liczbę miłośników i kolekcjonerów fotografii nie przyciągnęłaby nawet największe galerie stacjonarne. Prezentacja dzieł za pośrednictwem nowoczesnego systemu daje ogromne szanse na to, by prace polskich twórców trafiły do najlepszych kolekcji współczesnej fotografii.

W ciągu zaledwie dwóch dni prezentacji o sekcji „Polskich Fotografów” napisały portale branżowe: m. in. The Photo Review (Stany Zjednoczone), The Eye of Photography Journal (Francja) czy Photography-Now (Niemcy). To najlepszy dowód na to, że polska fotografia ma wielki potencjał, dzięki któremu może zdobyć międzynarodowy rozgłos.
Fotografie polskich artystów będą dostępne do zakupu przez miesiąc.

Więcej informacji >>


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Jeśli chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *



ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »