O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Roman MaciuszkiewiczRoman Maciuszkiewicz ur. w 1955 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach w 1980 r. Zorganizował 40 wystaw indywidualnych, brał udział w ok. 90 pokazach zbiorowych, na których otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień. Zajmuje się głównie malarstwem, od pewnego czasu realizując prezentacje indywidualne konstruuje je tematycznie; ważniejsze to: Metropolis, Fabryka snów, Imaginacje, Symetria, Nocą, Tam… zamykając prace w cykle, które wzajemnie się uzupełniają, przenikają i są pretekstem do rozwijania kolejnych tematów. W latach 90. krótko zajmował się performance i obiektami sztuki współpracując z grupą „ 4” (M. Kamieński, R. Kalarus, L. Jaszczuk). Obok praktyki artystycznej i dydaktycznej w kręgu jego zainteresowań jest teoria sztuki.

W latach 1993-2001 współredagował pismo kulturalne Opcje publikując zarówno w nim, jak i w kilku innych periodykach o zasięgu ogólnopolskim (Exit – Nowa Sztuka w Polsce) jak i regionalnym (Śląsk) liczne teksty o sztuce – dotyczące jej historii i współczesności. W 2010 roku opublikował w Wydawnictwie Uniwersyteckim UŚ zbiór esejów zatytułowany Obrazy. Intuicje. Imaginacje.

W dorobku artystycznym ma także teksty literackie, głównie opowiadania oraz poezje, publikowane w ogólnopolskich pismach literackich (Fraza, Dekada Literacka, Fa-Art, Akant, Poezja dzisiaj) oraz słuchowiska radiowe. Jedno z nich – Sześć dni tygodnia – będące swoistym przewodnikiem po najważniejszych „-izmach” sztuki XX w. – zostało zrealizowane w katowickiej Rozgłośni Polskiego Radia i uzyskało nominację do finału w II Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i TV Sopot 2002 r. Radio Katowice wyemitowało kilka audycji z jego udziałem, prezentując twórczość plastyczną oraz literacką, TVP Katowice dwa filmy. W 2006 r. zrealizował scenografię do Makbeta W. Szekspira dla Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach za którą otrzymał doroczną nagrodę „Złota Maska” (wspólnie z reżyserem spektaklu). Od 2002 r. pracuje w Instytucie Sztuki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2002 – 2009 wykładał w ASP w Katowicach.

Galeria

Roman Maciuszkiewicz <em>Czerwony taras</em>olej, płótno, 1985 r.

Roman Maciuszkiewicz Czerwony taras, olej na płótnie, 1985 r.

Roman Maciuszkiewicz <em>Długie wieczory</em> 1989 r.

Roman Maciuszkiewicz Długie wieczory, 1989

Roman Maciuszkiewicz <em>Tajemnica stożka</em> 1989 r.

Roman Maciuszkiewicz Tajemnica stożka, 1989

Roman Maciuszkiewicz <em>Istnieją jeszcze tajemne przejścia</em> 1996 r.

Roman Maciuszkiewicz Istnieją jeszcze tajemne przejścia, 1996

Roman Maciuszkiewicz <em>Wielka rozeta</em> 1997 r.

Roman Maciuszkiewicz Wielka rozeta, 1997

Roman Maciuszkiewicz Na nabrzeżu, olej płótno, 2000 r.

Roman Maciuszkiewicz Na nabrzeżu, olej na płótnie, 2000

Roman Maciuszkiewicz <em>Fabryka snów, fragment XVI</em>olej, płótno, 2006 r.

Roman Maciuszkiewicz Fabryka snów, fragment XVI , olej na płótnie, 2006

Roman Maciuszkiewicz <em>Tam</em> olej, płótno, 2007 r.

Roman Maciuszkiewicz Tam, olej na płótnie, 2007

Roman Maciuszkiewicz <em>z cyklu Tam</em> 2010 r.

Roman Maciuszkiewicz z cyklu Tam, 2010

Roman Maciuszkiewicz <em>Przystań XVI</em> olej, płótno, 2011 r.

Roman Maciuszkiewicz Przystań XVI, olej na płótnie, 2011

Roman Maciuszkiewicz <em>z cyklu Tam</em> 2012 r.

Roman Maciuszkiewicz z cyklu Tam, 2012

Roman Maciuszkiewicz <em>Przystań XX</em>olej, płótno, 2012 r.

Roman Maciuszkiewicz Przystań XX , olej na płótnie, 2012 r.

Roman Maciuszkiewicz <em>z cyklu Tam</em> 2013 r.

Roman Maciuszkiewicz z cyklu Tam, 2013


www

www.maciuszkiewicz.art.pl

  • Bezpośredni kontakt:

  •  


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli publikowane tu treści wydają Ci się inspirujące i chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam tu: www.niezlasztuka.net/wesprzyj-nas/ możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »