O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Hotel Tobacohotel tobaco w ruchu

Logo hotel TobacosmallHotel Tobaco to otwarty w maju 2013, butikowy obiekt zlokalizowany w centrum Łodzi w bezpośrednim sąsiedztwie Głównego Dworca PKP i PKS Łódź Kaliska oraz Hali Sportowej i Rekreacyjnej Atlas Arena. Trzygwiazdkowy Hotel powstał w dawnej Fabryce Wełny Karola Kretschmera, która po wojnie stała się siedzibą Wytwórni Papierosów. Tobaco i cały kompleks mieszkaniowo-usługowy Tobaco Park to również zabytkowy obiekt pofabryczny.

W roku 2008 cały kompleks został zakupiony i odrestaurowany przez warszawskiego dewelopera Arche. Do dziś w Hotelu Tobaco można odnaleźć wiele pamiątek i elementów z dawnej fabryki tytoniu, które przenoszą naszych Gości do czasów fabrykanckiej Łodzi.

Tobaco to połączenie surowości industrialnej architektury z energetyzującymi kolorami stylizowanymi na wzór lat pięćdziesiątych. Designerskie wnętrza oraz odważne połączenia cegły z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi przybliżają historię Łodzi i czynią obiekt obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Łodzi. Wnętrza Hotelu Tobaco zaprojektowane zostały przez łódzkie biuro architektoniczne EC-5 Architekci. Zdobyta nagroda w 2015 za najlepsze wnętrze hotelowe w Polsce i wyróżnienie na Europę (Best Hotel Interior in Poland and in Europe) jest potwierdzeniem najwyższych standardów w środowisku inwestorów, deweloperów i architektów. Tobaco jest także zwycięzcą w kategorii na najlepszy Hotel butikowy 2015 przyznawany przez ogólnoświatowy World Travel Award. Dopełnieniem jest hotelowa Restauracja u Kretschmera, która serwuje dania z kuchni Czterech Kultur (tj. żydowskiej, polskiej, niemieckiej i rosyjskiej).

Hotel Tobaco to świetne przestrzenie na organizację imprez kulturalnych i wystawienniczych. Wnętrze niejednokrotnie gościły u siebie znanych artystów oraz Gości łódzkich wydarzeń.

Hotel Tobaco to przykład całkowitej rewitalizacji zabytkowego, postindustrialnego budynku na cele hotelowe i konferencyjne. Zaadoptowana przestrzeń, głównym źródłem przewagi konkurencyjnej Hotelu na łódzkim rynku hotelarskim.

Historia

W 1857 roku łódzki przedsiębiorca Karol Kretschmer założył przy ul. Piotrkowskiej tkalnię ręczną wyrobów wełnianych. W latach 70 XIX w. zakład zmechanizował i postanowił przenieść produkcję w okolicę ul. Milscha. W budynkach należących do kompleksu znajdowała się przędzalnia parowa i tkalnia kortów i wyrobów wełnianych. Wybór na tą lokalizację był nieprzypadkowy, gdyż w sąsiedztwie miała powstać nowa linia kolejowa i stacja kolejowa Łódź Kaliska. W szczytowym okresie działalności fabryki Kretschmera zatrudnienie znalazło 330 osób. Zakład funkcjonował do okresu I wojny światowej. Mimo zniszczeń oraz pożaru, zakład zmienił profil i wznowił produkcję już jako Państwowy Monopol Tytoniowy. Do wybuchu II wojny światowej produkowano tu głównie paczkowane tytonie, a następnie papierosy m.in.: Egipskie, Ergo. Cowboy czy Płaskie. Do końca XX w. była znana jako największa Łódzka Fabryka Wyrobów Tytoniowych.


Hotel Tobaco***
ul. Kopernika 64
90-553 Łódź
+48 42 207 07 07
rezerwacje@hoteltobaco.pl
facebook

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »