O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Poszukiwane prace Jana StanisławskiegoMuzeum Miasta Łodzi przygotowuje wystawę czasową „Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu” i zwraca się z prośbą do właścicieli obrazów, grafik, rysunków tego artysty zainteresowanych ich wypożyczeniem na ww. wystawę.

Planowany termin otwarcia wystawy to 29 marca 2017 roku.

Osoba do kontaktu: Monika Nowakowska (42-254-90-40 lub m.nowakowska[a]muzeum-lodz.pl).

Jan Stanisławski Brzegi Dniepru - Pejzaż III. Ukraina.

Jan Stanisławski Brzegi Dniepru - Pejzaż III. Ukraina.  |  ok. 1903-1905
olej, płótno, 22 × 31 cm, © Kolekcja Krzysztofa Musiała

Wystawa obejmować będzie około 30 prac: 18 wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Krakowie i pozostałe z handlowych galerii sztuki oraz od łódzkich kolekcjonerów prywatnych – miniaturowe pejzaży miejskie i wiejskie, impresyjne studia roślin i wody, nastrojowe nokturny z różnych okresów krótkiej acz intensywnej twórczości Jana Stanisławskiego: od początku lat 80. XIX wieku po 1906 rok. Punktem wyjścia prezentacji będzie przypadająca w 2017 roku 110. rocznica śmierci artysty, który zmarł 6 stycznia 1907 roku. Obrazy malowane są farbami olejnymi na płótnie, tekturze, desce lub kartonie, najczęściej impastami, wszystkie są oprawione i w dobrym stanie konserwatorskim, ich wymiary wahają się od 12 × 21 cm do 54,5 × 100,5 cm. Dopełnieniem malarstwa będą przykłady grafiki – kilka litografii barwnych i czarno-białych – powielające motywy z obrazów w syntetycznym ujęciu. Prace pogrupowane zostaną wątkami tematycznymi podzielonymi na: widoki polskiej wsi, krajobrazy Ukrainy, motywy krakowskie, pejzaże z zagranicznych podróży (Włochy, Francja), studia roślin – prezentujące spectrum zainteresowań artysty oraz poszukiwania warsztatowe.

Jan Stanisławski (1860-1907) to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy-pejzażystów, czołowy przedstawiciel młodopolskiego modernizmu, Mistrz miniatury, w której wypracował własny, rozpoznawalny po dziś dzień styl. To zarazem jeden z kluczowych pedagogów zreformowanej przez Juliana Fałata krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której prowadził katedrę pejzażu, zwaną też „szkołą Stanisławskiego”, kształcąc w niej kolejne pokolenie polskich pejzażystów, często kontynuatorów jego twórczości jak łodzianin Henryk Szczygliński, ulubiony student Mistrza Jana.

Łódzkim wątkiem wystawy będą zbiory prywatne oraz kontekst Galerii Mistrzów Polskich, w której prezentowane są cztery prace Jana Stanisławskiego dokumentujące kolejne etapy jego artystycznych poszukiwań: wczesny szkic akwarelowy Sterty siana z 1880-1881 roku z okresu studiów akademickich w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona w Warszawie; impresyjną wedutę Pont-Neuf w Paryżu z lat 1885-1895 czyli okresu artystycznych podróży artysty po Europie w poszukiwaniu własnego stylu oraz dwa przykłady dojrzałej twórczości malarskiej, reprezentujących młodopolski modernizm pejzaży z ulubionym motywem wodny: Pejzaż [Dniepr] i Brzegi Dniepru – pejzaż III. Ukraina z lat 1903-1905.

Wystawie towarzyszyć będzie folder z tekstem problemowym dotyczącym prezentowanych prac, spis prac z wystawy oraz kilka ich reprodukcji. Wystawę promuje listkowy kalendarzyk na 2017 rok z reprodukcją obrazu Brzegi Dniepru – pejzaż III. Ukraina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »