O czym chcesz poczytać?
 • Słowa kluczowe

 • Tematyka

 • Rodzaj

 • Artysta

Historia Niezłej SztukiPodziel się:

Dziś trochę powspominamy! Wszak zaraz stukną nam właśnie trzy lata od czasu, kiedy stworzyłyśmy na facebooku profil „Obrazy których nie znasz…”, dokładnie 26 listopada 2013 r… kto nas jeszcze pamięta w takiej odsłonie?

Szybko rosła nam liczba fanów i pomyślałyśmy o lepszej nazwie. Okazało się jednak, po przekroczeniu 200 lajków Facebook nie pozwala już zmienić nazwy.  Napisałyśmy do Facebooka i o dziwo odpowiedzieli. Doradzili nam, że jedynym wyjściem było, aby to właśnie nasza społeczność zasugerowała Facebookowi zmianę nazwy profilu i tak się stało. Pomogliście nam stać się „Niezłą sztuką” dzięki temu, że ponad 1000 osób poparło naszą prośbę do Pana Facebooka. Tak narodziła się „Niezła sztuka”.

Niezła Sztuka- zmiana nazwy (1)

Jednak przydałby się portal

W marcu 2014 przyszedł czas na portal! Bardzo chciałyśmy, żeby powstawały treści, które można poczytać, a nie tylko polubić lub wyszerować.

2

Powstanie fundacji

Równo pół roku trwała rejestracja. 20 października 2014 złożyłyśmy do KRS wniosek o rejestrację Fundacji, ale dopiero w marcu udało nam się otrzymać oficjalną rejestrację. Przez te pół roku chodziłyśmy co kilkanaście dni z nowymi wersjami statutu wg zaleceń Pań z urzędu. Z każdą taką wizytą upewniałyśmy się, że chcemy założyć Fundację i nic nas do tego nie zrazi.

Własne biuro

Z powodu braku własnego lokalu początkowo pracowałyśmy nad „Niezłą” tułając się po kawiarniach, w poszukiwaniu mocnej kawy i spokojnego miejsca z internetem. Naszą ulubioną lokalizacją była… biblioteka  uniwersytecka, gdzie pierwsze przychodziłyśmy i ostatnie wychodziłyśmy, a wszyscy pracownicy znali nas po imieniu. Niby fajnie, ale marzyłyśmy o własnym kącie.

25.05.2015 radosny to był dzień, kiedy dowiedziałyśmy się o rozstrzygnięciu przetargu na Lokale kreatywne – 13ta edycja okazała się szczęśliwa – Fundacja ma siedzibę – całe 18 metrów kwadratowych! Nasze centrum zarządzania wszechświatem.

fundacja

Teraz już mogłyśmy w spokoju pracować.

Portal otrzymał status czasopisma internetowego i nr ISSN 2450-2790. Z czasem zyskałyśmy wspaniałą ekipę pisarzy, wolontariuszy, edytorów, ludzi dzielących naszą pasję, którzy wciąż dokładają cegiełki w budowaniu Niezłej Sztuki. Na naszej drodze pojawili się także wspaniali partnerzy i darczyńcy, którzy pomogli nam się rozwijać.

Sklepik

Fundacja dynamicznie się rozwijała jednak nie bylibyśmy w stanie tworzyć kolejnych projektów jedynie z własnych środków finansowych. Dlatego w listopadzie 2015 roku postanowiliśmy otworzyć sklep internetowy, w którym znalazłyby się gadżety związane ze sztuką, a dochód ze sprzedaży miał być wsparciem fundacji w realizacji celów statutowych. Nieco wystraszone wizją obsługi sklepu internetowego i ogromem ofert szukałyśmy czegoś a) prostego w obsłudze, b) niezbyt drogiego.

Przyjrzałyśmy się kilku różnym propozycjom i finalnie wybrałyśmy dwóch kandydatów do współpracy Prestę i Shopera. Presta wydawała nam się fajna, bo jest to system darmowy i trochę podobny w konfiguracji do WordPressa, którego już znamy. Ale kiedy przyszło do szczegółowej konfiguracji pojawiło się sporo problemów. I okazało się, że ta darmowość też ma swoje haczyki, bo do integracji z płatnościami online czy kontem do wysyłki paczek potrzebne są dodatkowe moduły, które już są płatne. Inną ofertą, którą braliśmy pod uwagę była platforma Shopera, w której dostaje się w pakiecie gotowy sklep razem z hostingiem i większością potrzebnych narzędzi. Oswojenie się z systemem okazało się bardzo proste, a konfiguracja sklepu zajęła nam jedynie kilka dni. Podczas testowania darmowej wersji próbnej sprawdziliśmy nie tylko sam system, ale i sprawność ekipy z działu wsparcia shoper.pl Postanowiłyśmy skorzystać z tej właśnie oferty, tym bardziej, że pod względem cenowym okazała się ona bardzo dostępna.

sklep

Sklepik fajnie przed świętami działał, a my siedziałyśmy jak świstaki i zawijałyśmy prezenty, bo każda kupiona u nas rzecz trafiała do nabywcy pięknie zapakowana.

Pierwszy mecenas

W kwietniu 2016 pozyskałyśmy pierwszego mecenasa. Dr Irena Eris już na zawsze będzie miała ciepłe miejsce w naszych serduchach – pierwsza uwierzyła w nasz pomysł na pisanie o sztuce przy wsparciu firm. Powstał cykl sześciu artykułów „Piękno i sztuka” oraz pierwszy nagrany w studiu radiowym podcast do jednego z artykułów » „Madame X”, który obejrzało i przesłuchało ponad 12 000 osób.

madame-x-dr-irena-eris

Wywiady, czyli przy jednym stole z Andrzejem Wajdą

Naszym wielkim marzeniem był projekt cyklu wywiadów z Mistrzami – dojrzałymi polskimi artystami. I to marzenie realizujemy.  Pierwszy wywiad z Panem Andrzejem Fogttem był niezwykle ciekawą przygodą i rozochocił nas do kolejnych. Wiosną tego roku, dzięki wsparciu Grupy Arche miałyśmy okazję porozmawiać z Andrzejem Wajdą, czego owoce możecie zobaczyć tutaj. Bardzo długo starałyśmy się o ten wywiad i nigdy nie zapomnimy tego momentu, kiedy po wielu miesiącach ustalania terminu usiadłyśmy z Panem Andrzejem przy jednym stole w studiu filmowym Akson.

fot. Ulla Mróz

fot. Ulla Mróz

Niezła sztuka still a Virgin?

Czerwiec 2016. Niezła Sztuka bierze udział w konkursie Virgin Mobile Academy, w którym można wygrać 100 000 zł na realizację projektu. Początkowo traktujemy to bezstresowo.

virgin

Ale kiedy zostajemy wybrane do finałowej 15-tki z 600 zgłoszeń zaczyna się robić ciekawie i stresująco 🙂 I chociaż nie udało się zdobyć nagrody głównej i zrealizować FotoArtBusa, czyli obwoźnego studia digitalizacji prac młodych artystów, byłyśmy dumne z naszego projektu.

fotoartbus

A przede wszystkim z pokonania samych siebie, że nie umarłyśmy ze strachu przed publicznym wystąpieniem w ogromnej auli pełnej ludzi.

Nasz pierwszy grant, czyli 8 artystów na 18 metrach

Kolejne miesiące przyniosły ciekawy projekt digitalizacji prac młodych artystów, dofi­nan­so­wany ze środ­ków pro­gramu „Grant na lep­szy start”. I w naszych 18 metrach zrobiło się ekstremalnie ciasno i ekstremalnie ciekawie 🙂

digitalizacja

Był to projekt, który bardzo ciepło wspominamy, bo zamiast wirtualnego kontaktu mailowego, mogliśmy poznać tych 8-miu artystów, napić się z nimi kawy i posłuchać historii o ich sztuce, których nie pisze się w mailach.

Zobaczcie ich prace:

Kasia Miller
Monika Dałek
Agnieszka Borkowska
Joasia Konieczna-Zapart
Małgosia Sęk
Aneta Kowalczyk
Marcin Jasiński
Marcin Jaszczak

Pozdrawiamy Kasię Miller, która będąc szczuplusieńką kruszyną twardo wnosiła swoje 2-metrowe blejtramy do naszej Fundacji na 2-gie piętro.

A my po zdigitalizowaniu prac malowanych brokatem wiemy jedno – nie ma rzeczy niemożliwych 😉

QR kody, czyli Niezła sztuka w Muzeum

tabliczka_zamocowanaKolejnym powodem do dumy jest nasz projekt współtworzony z Muzeum Miasta Łodzi, w ramach którego stworzyliśmy 10 opowieści o dziełach sztuki z kolekcji Krzysztofa Musiała z Galerii Mistrzów Polskich. Przy wybranych dziełach zawisną w muzeum tabliczki z QR kodami, dzięki którym będzie można na smartfonach odsłuchać podcastów i przeczytać artykuły. Mamy nadzieję, że te wspaniałe dzieła przyciągną publiczność z całej Polski. Dla nas to ogromna przyjemność pracować przy tym projekcie i patrzeć jak zwiedzający korzystają z tego w muzeum.

slajd_NS

 

 

 

 

 • Jan

  Nie jestem ze „świata” sztuki, funkcjonuję obok, jestem jak większość społeczeństwa jej odbiorcą. Z przyjemnością, w miarę wolnego czasu, czytam Wasze b. interesujące i ciekawie prezentowane news’y.
  Niezłej Sztuce życzę dalszych sukcesów.
  pozdrawiam
  Jan

 • Brawo Wy!!! Cudownie Was czytać i z Wami współpracować 🙂 Mamy wspólną rocznicę, bo mojej pracowni za chwilkę też miną trzy latka 😀
  Mocno trzymam kciuki za Niezłą Sztukę, niech rozwija się tak dalej! 🙂

 • Kasia

  Życzę kolejnych owocnych lat ze sztuką,miejsce pracy bardzo przytulne,do sklepiku zajrzę.Szkoda że nie znam was dłużej.Powodzenians-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »