O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Dawid FurkotPodziel się:

Czy da się łączyć barok z konstruktywizmem? Linie, ostre zagięcia, rytm, ostrość i senność przeplatają się w pracach absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej, Dawida Furkota. Jego najnowszy projekt „Plastry i Niedopałki” to wrzucane na bloga zdjęcia w małych grupach, najczęściej dyptyki i tryptyki. Połączone małą historią, opowiadają o mieście, o ludziach i o tym co pomiędzy. Przemieszczając się wydeptanymi ścieżkami codziennych obrazów, wydobywa z tego co popularne, widziane tysiąc razy, magię otaczającego nas świata. Są zdjęcia, które bawią, są takie co zaskakują, czasami są to smutne widoki rozkładającej się tkanki miasta.

Furkot fotografia

Furkot fotografia

1_3

1_4

Jedne z najbardziej magicznych ujęć to te z przenikającymi się płaszczyznami. To tak jakbyśmy nagle stali się Alicją w Krainie Czarów i spojrzeli w lustro. Czy to, na co patrzę, rzeczywiście jest realne czy już nie?

2_1

2_2

Artysta bawi się także z nami naszymi skojarzeniami. Przykładowo para zdjęć z 25 lipca 2014 roku, gdzie mamy zdjęcie dziewczynek komunijnych i wymalowanej ściany „hell’s”. Oba, wydawało by się, popularne obrazy przestrzeni miejskiej w zderzeniu nabierają nowego charakteru. Fotografia przenikających się czubków drzew, niebieskiego nieba i trzech dziewczynek w białych sukienkach nasuwa na myśl niewinne anioły. Natomiast napis mówi sam za siebie. (Hell – ang. piekło).

3_1

3_2

Piękno dnia codziennego wydaje się trudne do uchwycenia, bo co tu ma zachwycać? A jednak to bogactwo nakładających się przestrzeni, przeszyte linią, jak błyskawica tnie niebo, wzbudza zachwyt. Przepych i konstrukcja. Coś co jest rzeczywiste w ułamku sekundy staje się odrealnione, magiczne. Zapadamy się w tą historię walczących płaszczyzn o Twoją uwagę, która wygra?

4_1

Rytm, rytm, rytm.

5_1

5_2

Kolejne spacery snują kolejne wizualne historie, zachęcamy do tej fascynującej podróży po śladach zdjęć. / Olivia Jary

Wizualny niecodziennik na blogu:
http://plastry.blogspot.com/
Wszystkie zdjęcia © Dawid Furkotns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »