O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Zaginiony szkic Leonarda da Vinci odnaleziony we FrancjiZaginiony szkic autorstwa Leonarda da Vinci został odnaleziony we Francji. Szacuje się, że rysunek renesansowego mistrza przedstawiający męczeństwo świętego Sebastiana jest warty około 16 milionów dolarów. Jak twierdzą przedstawiciele francuskiego domu aukcyjnego Tajan, jest to „nieprawdopodobne odkrycie”.

"Męczeństwo świętego Sebastiana", Leonardo da Vinci | źródło: Tajan

„Męczeństwo świętego Sebastiana”, Leonardo da Vinci | źródło: Tajan

Wszystko zaczęło się w marcu bieżącego roku, kiedy emerytowany lekarz przyniósł do domu aukcyjnego Tajan teczkę z rysunkami odziedziczonymi po ojcu. Szkice zostały kupione w jednym z antykwariatów na początku XX wieku. Jeden z rysunków zwrócił szczególną uwagę specjalistów, którzy od początku zdawali sobie sprawę, że mają do czynienia z niecodziennymi materiałami. Charakterystyczne szkice na odwrocie płótna oraz fragmenty tekstu pisane od prawej do lewej strony od razu przywiodły badaczom na myśl Leonarda da Vinci.

Autentyczność dzieła została potwierdzona przez francuskiego specjalistę Patricka de Bayser oraz Carmen C. Bambach, kuratorkę z New York’s Metropolitan Museum. Znawczyni sztuki da Vinci szacuje czas powstania szkicu na lata 1482-1485.

Uważa się, że odnaleziony rysunek jest jednym z ośmiu szkiców przedstawiających świętego Sebastiana, jakie stworzył da Vinci. Pozostałe dwa odnalezione szkice znajdują się Bonnat-Helleu Museum we francuskim Bayonne oraz w Kunsthalle w Hamburgu.

Jak informują przedstawiciele domu aukcyjnego Tajan, licytacja szkicu planowana jest na czerwiec 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »