O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Wystawa „Andrzej Wajda” na Zamku Królewskim w WarszawiePodziel się:

Wystawa Andrzej Wajda to ekspozycja upamiętniająca zmarłego niedawno reżysera. Od 20 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie zwiedzający mogą zobaczyć plakaty filmowe, fotografie, nagrody oraz inne eksponaty związane z twórczością Wajdy.

fot. PAP

fot. PAP

Wystawa została przygotowana przez Zamek Królewski i Muzeum Kinematografii w Łodzi. Eksponaty dostępne dla zwiedzających to między innymi polskie i zagraniczne plakaty promujące filmy Andrzeja Wajdy. Zaprezentowane zostaną również prestiżowe nagrody filmowe otrzymane przez Wajdę – Oscar za całokształt twórczości oraz Złota Palma zdobyta na festiwalu w Cannes.

Ekspozycja umożliwi też zapoznanie się z mniej znaną plastyczną twórczością reżysera. W wersji cyfrowej zaprezentowane zostaną akwarele, rysunki i fotografie stworzone przez Wajdę, pochodzące z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

fot. PAP

fot. PAP

Andrzej Wajda był jednym z najważniejszych reżyserów w historii polskiej kinematografii. W swoich filmach często poruszał tematykę historyczną, uznanie przyniosły mu też adaptacje klasycznych dzieł polskiej literatury, takie jak Pan Tadeusz, Wesele czy Ziemia obiecana. Reżyser znany jest też z kultowych filmów, będących krytyką systemu komunistycznego, między innymi Człowiek z marmuru i Człowiek z żelaza.

Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Tomasz Taraszkiewicz. Wystawę w Galerii Wystaw Czasowych Zamku Królewskiego można oglądać do 22 stycznia 2017 roku.

  • Ręcedogóry

    Jeśli chodzi o rysunki Wajdy, do 21 stycznia są do obejrzenia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie na wystawie Doświadczyć Japonii tworzonej we współpracy właśnie z z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. 🙂ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »