O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

„The Leiden Collection” rusza w światNajwiększa prywatna kolekcja XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego zostanie zaprezentowana w ramach światowego tournée. Pierwszy pokaz „The Leiden Collection”, zbioru dzieł sztuki zgromadzonego przez Amerykanów Thomasa Kaplana i jego żonę Daphne Recenati Kaplan odbędzie się w Luwrze 22 lutego 2017 roku. Dzieła z kolekcji pokazywane będą do 20 maja. Na lata 2017-2018 zaplanowana jest prezentacja około 60 obrazów w Szanghaju, Pekinie i Abu Dhabi.

Rembrandt van Rijn, "Nieprzytomny pacjent (Alegoria zmysłu węchu)", 1624/1625 | The Leiden Gallery

Rembrandt van Rijn, „Nieprzytomny pacjent (Alegoria zmysłu węchu)”, 1624/1625 | The Leiden Gallery

Kaplanowie zgromadzili swoją kolekcję dzieł sztuki w rekordowo szybkim tempie – zajęło im to trochę ponad 14 lat. Od 2003 roku udało im się zdobyć ponad 200 prac, w tym 11 obrazów Rembrandta. To największa liczba prac holenderskiego mistrza znajdująca się w prywatnej kolekcji. Małżeństwo Kaplanów posiada też dzieła Vermeera i Carela Fabritiusa – są jedynymi prywatnymi kolekcjonerami posiadającymi ich prace.

Jan Vermeer, "Młoda kobieta siedząca przy wirginale", 1670-1672 | The Leiden Gallery

Jan Vermeer, „Młoda kobieta siedząca przy wirginale”, 1670-1672 | The Leiden Gallery

Kaplanowie wypożyczali dzieła ze swojej kolekcji anonimowo do muzeów przez wiele lat, jednak dopiero niedawno postanowili ujawnić się światu. 23 stycznia, niedługo przed otwarciem wystawy w Paryżu, zaprezentują w sieci katalog poświęcony dziełom sztuki z ich kolekcji. Katalog będzie zawierał wysokiej jakości zdjęcia, które będą mogły być pobierane całkowicie za darmo, eseje napisane przez specjalistów oraz informacje o każdym z obrazów.

Aby uczcić otwarcie paryskiej wystawy, Kaplanowie ofiarowali francuskiemu muzeum również inne dzieło: „Eleazar i Rebeka przy studni”, którego autorem jest uczeń Rembrandta Ferdinand Bol. Thomas Kaplan kupił obraz na aukcji w 2009 roku za około 1.3 mln euro – nie wiedział wtedy, że licytuje się z… Luwrem. Kiedy mężczyzna zorientował się, kto był zainteresowany kupnem obrazu, zaoferował Muzeum wypożyczenie go. Przedstawiciele Luwru, którzy zazwyczaj nie stosują takich praktyk, tym razem zrobili wyjątek i umieścili obraz w jednej  z galerii muzeum w 2010 roku. Dzięki hojnemu gestowi kolekcjonerów dzieło Bola pozostanie w Paryżu na stałe.

Ferdinand Bol, "Elezear i Rebeka przy studni", 1645/1646 | The Leiden Gallery

Ferdinand Bol, „Eleazar i Rebeka przy studni”, 1645/1646 | The Leiden Gallery

Tymczasem chińscy miłośnicy sztuki mają powody do radości. W ramach wystawy będzie miała miejsce prezentacja największej liczby dzieł Rembrandta jaka kiedykolwiek odbyła się w Chinach. Co więcej, obrazy Jana Vermeera będą pokazywane tam po raz pierwszy w historii.

Źródło: The Art Newspaper

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »