O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

„Portret damy” wróci do PolskiObraz „Portret damy” autorstwa Getziusa Geldorpa, namalowany w 1628 roku, został wywieziony z Polski przez Niemców podczas II wojny światowej. Jak informują amerykańskie media, renesansowe dzieło powróci do Muzeum Narodowego w Warszawie.

źródło: dzielautracone.gov.pl

źródło: dzielautracone.gov.pl

„Portret damy” został zwrócony amerykańskim służbom przez ostatniego właściciela, artystę Craiga Gilmore’a, który kupił obraz na jednej z nowojorskich aukcji. Nieświadomy jego historii, Gilmore przechowywał dzieło w domu aż do czasu interwencji amerykańskich służb, które wyjaśniły mężczyźnie zawiłą historię obrazu.

Obraz, który już niebawem trafi do warszawskiego Muzeum Narodowego wciąż znajduje się jeszcze w Stanach Zjednoczonych. „Portret damy” do kraju powróci najwcześniej w połowie stycznia.

2 thoughts on “„Portret damy” wróci do Polski

  1. Dodam , ze o okradaniu zbiorow niemieckich przez Amerykanow pisal rowniez historyk i dziennikarz Kamil Janicki na portalu ” Ciekawostki Historyczne „.Mozna tam nalezc baze zrodlowa tyej informacji i bynakmniej nie polska ale anglo-jezyczna i niemiecka

  2. Ciekawe, jak to sie stalo ze Niemcy ukaradli… a obraz trafil na rynek amerykanski.Czy nie bylo to tak ,ze Amerykanie ukradli z kolei Niemcom ten obraz a wiec wlaczyli sie w lancuszek grabiezcow sztuki.? Dlgo zamialatlo sie ten problem pod dywan ale wychodzi na to ze Amerykanie w czsie , i po II ws tez kradli dziela sztuki.
    Czy nie nalezaloby skoncentrowac poszukiwania zaginionych dziel ,wlasnie na rynku amerykanskim ?
    Wiem ze pisze „nie po lini i nie po bazie „,jak stary Komuch 🙂 ale ostanio zbyt wiele informacjo dociera ze odnajduje sie skradzione przez Niemcow dziela wlasnie na rynku amerykanskim! .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »