O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Odzyskane dzieła Aleksandra Gierymskiego w Galerii KordegardaOd 14 grudnia w warszawskiej Galerii Kordegarda można oglądać zrabowane podczas wojny dzieła Aleksandra Gierymskiego.

fot. PAP/Jakub Kamiński

fot. PAP/Jakub Kamiński

W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną trzy dzieła, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu: Żydówka z pomarańczami (1880/1881), Popiersie mężczyzny w renesansowym stroju (1882) oraz Chłopiec w słońcu (1895). Wystawa w warszawskiej galerii będzie dostępna dla zwiedzających do 8 stycznia 2017 roku.

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami, | 1881,olej na płótnie, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie

Aleksander Gierymski Żydówka z pomarańczami  |  1881
olej, płótno, 65 × 54 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa prac Gierymskiego jest częścią cyklu Utracone/Odzyskane organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem projektu jest prezentacja działań prowadzących do odzyskania dzieł sztuki zrabowanych i wywiezionych z Polski podczas II wojny światowej.  Wcześniej w ramach cyklu w Galerii Kordegarda pokazywano obraz Francesco Lazzaro Guardiego Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu (VIII  wiek) oraz Murzynkę autorstwa Anny Bilińskiej-Bohdanowicz (1884).

Według rejestru dzieł zaginionych prowadzonego przez Ministerstwo Kultury, nadal poszukiwanych jest około 60 tysięcy dzieł sztuki, które zostały utracone podczas wojny.ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »