O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Czy obraz Leonarda da Vinci na aukcji Christie’s przebije 100 milionów dolarów?Ostatni obraz Leonarda da Vinci pozostający w rękach prywatnych trafi na aukcję w Nowym Jorku. Już w listopadzie rosyjski miliarder Dmitrij Rybołowlew wystawi go na aukcję w Christie’s. Dom aukcyjny szacuje, że wartość dzieła Salvator Mundi przebije znacznie 100 milionów dolarów.

Namalowany około 1500 r. obraz przedstawia Chrystusa jako Zbawiciela Świata. Przez wiele lat uchodził za kopię obrazu Leonarda, jednak w 2011 przy okazji przygotowań do uruchomienia monograficznej wystawy w londyńskiej National Portrait Gallery kuratorzy ekspozycji zwrócili się do czterech włoskich specjalistów o ekspertyzę dotyczącą autorstwa pracy. Po oczyszczeniu i poddaniu renowacji włoscy eksperci potwierdzili jego autentyczność.

Leonardo da Vinci <em>Salvator Mundi</em> |olej na desce, 45,4 × 65,6 cm, ok. 1490–1519, prywatna kolekcja, fot. Christies

Leonardo da Vinci Salvator Mundi |olej na desce, 45,4 × 65,6 cm, ok. 1490–1519, prywatna kolekcja, fot. Christies

Gratka to niezwykła, bo obrazów olejnych da Vinciego jest ok. 20, a tylko ten jedyny pozostaje w prywatnych rękach. Przez długi czas uważano, że obraz jest kopią pracy namalowanej przez Giovanniego Boltraffia, jednego z uczniów Leonarda da Vinci. Kiedy dzieło trafiło w 1958 roku na aukcję, jego wartość wyceniona została jedynie na 45 funtów.

Czy 15 listopada przebije cenę 100 milionów dolarów?Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli publikowane tu treści wydają Ci się inspirujące i chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam tu: www.niezlasztuka.net/wesprzyj-nas/ możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.


One thought on “Czy obraz Leonarda da Vinci na aukcji Christie’s przebije 100 milionów dolarów?

  1. Dlaczego tylko ten jeden jest w prywatnych rękach? To jakaś zorganizowana akcja? Żeby dać ludziom możliwość obejrzenia wszystkich dzieł?
    Macie wykaz instytucji gdzie można obejrzeć pozostałe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »