O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

„Maudie” – wzruszająca opowieść o życiu malarki Maud Lewis„Maudie” to wzruszająca opowieść o życiu malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Niesamowita historia o romansie samotnika (Ethan Hawke) i kruchej, ale pełnej energii kobiety (Sally Hawkins), która pragnie niezależności, by móc z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy. Czuła opowieść, w której zakochała się publiczność i krytycy na całym świecie, a z 11 edycji Festiwalu Filmowego Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym film wrócił jako zwycięzca, otrzymując Nagrodę Publiczności!


Maud Lewis – życie i sztuka

Prostota jej obrazów malowanych na deskach, kartkach, muszlach, ścianach domu, miseczkach czy pocztówkach przywoływała uczucia podobne do tych, które kojarzą się z dziecięcą niewinnością. Nie skończyła żadnej szkoły plastycznej, lecz mimo to reprezentowała styl, który płynie prosto z serca prawdziwej artystki. Malowała krajobrazy, które zmieniała zgodnie ze swoją wizją świata. Mimo że jej obrazy wyglądały jak namalowane przez dziecko, lokalni mieszkańcy Nowej Szkocji zaczęli zwracać na nie uwagę. Zaczęło się od artykułu w gazecie Star Weekly, opublikowanego w latach 60., następnie pojawiło się kilka telewizyjnych materiałów o jej życiu i dziełach. Z biegiem czasu zamówień na obrazy było tak dużo, że farba na nich nie nadążała wysychać, dlatego na niektórych jej pracach można dostrzec odciski palców. Jedna z jej prac została nawet kupiona przez prezydenta USA, Richarda Nixona.

fot. hagi.pl

fot. hagi.pl

Maud prowadziła proste życie. Ale proste nie znaczy głupie. Urodziła się w marcu 1903 roku, zmarła w 1970. Matka Maudie również miała artystyczne zdolności: malowała i grała na różnych instrumentach, a swoją córkę nauczyła grać na pianinie. Maudie straciła oboje rodziców w ciągu dwóch lat, później została zatrudniona jako gospodyni domowa przez Everetta. Nigdy nie wyjeżdżała dalej niż o godzinę drogi od miejsca swojego urodzenia i zamieszkania. Kiedyś zapytana o to, czy nie czuje potrzeby podróżowania, odpowiedziała, że „dopóki ma w ręce pędzel, a przed sobą okno, jest po prostu dobrze”.

fot. hagi.pl

fot. hagi.pl

Pomimo choroby – cierpiała na reumatoidalne zapalenie stawów – Maud wiodła szczęśliwe życie. Nieprawdopodobny czar, który roztaczała, zwyciężał nad przeciwnościami losu. Zrezygnowała ze szkoły w wieku 14 lat. Po śmierci rodziców zaopiekowała się nią ciotka, ale tylko do momentu, gdy Maud odpowiedziała na pewne ogłoszenie o pracę napisane przez Everetta… Everett Lewis, skąpy, staroświecki, ale ciężko pracujący mężczyzna, utrzymywał dom, pozwalając Maud spędzać większość czasu na malowaniu i zagłębianiu się we własną wyobraźnię. Maud kolekcjonowała najszczęśliwsze momenty z dzieciństwa i uwieczniała je na swoich obrazach. Jej styl stał się tak fantazyjny jak obiekty, które malowała. Przedstawiała świat bez cieni i jesienne liście pokrywające drzewa na zimowym pejzażu. Czy w ten nieśmiały i skryty sposób przemycała humor do swoich obrazów? Jej delikatna natura i zaraźliwy uśmiech mogą na to wskazywać. W końcu przecież jej prace zainteresowały nawet Biały Dom…

fot. hagi.pl

fot. hagi.pl

Ze względu na styl malowania prace Maud Lewis można porównać do jej poprzedniczki, amerykanki Ann Marie Robertson Moses (Grandma Moses). Obydwie zaczynały od sprzedawania swoich prac po kilka dolarów. Dziś prace Robertson wahają się między 30 tys. a 600 tys. dolarów. Maud Lewis to dla porównania przedział 6000–20 tys. dolarów. W filmie zobaczyć można kilka prawdziwych obrazów namalowanych przez Maudie, które na potrzeby tej produkcji zgodziła się wypożyczyć Galeria Sztuki z Nowej Szkocji i prywatni właściciele jej prac.


Maudie
W rolach głównych:
Sally Hawkins (Maudie Lewis), Ethan Hawke (Everett Lewis)
Reżyseria: Aisling Walsh
Premiera: 29 września 2017
Dystrybutor: HAGI FILM
Gatunek: Biograficzny/Dramat
Produkcja: Irlandia, Kanada, 2016
Czas: 115’

maudie-plakatPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli publikowane tu treści wydają Ci się inspirujące i chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam tu: www.niezlasztuka.net/wesprzyj-nas/ możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »