O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

„Maudie” – wzruszająca opowieść o życiu malarki Maud Lewis„Maudie” to wzruszająca opowieść o życiu malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Niesamowita historia o romansie pomiędzy samotnikiem (Ethan Hawke), a kruchą, ale pełną energii kobietą (Sally Hawkins), która pragnie niezależności, by móc z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy. Czuła opowieść, w której zakochała się publiczność i krytycy na całym świecie, a z 11. edycji Festiwalu Filmowego Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym film wrócił jako zwycięzca, otrzymując Nagrodę Publiczności!


Maud Lewis – życie i sztuka

Prostota jej obrazów malowanych na deskach, kartkach, muszlach, ścianach domu, miseczkach czy pocztówkach przywoływały uczucia podobne do tych, które kojarzą się z dziecięcą niewinnością. Nie skończyła żadnej szkoły plastycznej, za to reprezentowała styl, który płynie prosto z serca prawdziwej artystki. Malowała krajobrazy, które zmieniała zgodnie ze swoją wizją świata. Mimo, że jej obrazy wyglądały jak namalowane przez dziecko, lokalni mieszkańcy Nowej Szkocji zaczęli zwracać na nie uwagę. Zaczęło się od artykułu w gazecie Star Weekly, opublikowanego w latach 60., następnie pojawiło się kilka telewizyjnych materiałów o jej życiu i dziełach. Z biegiem czasu, zamówień na obrazy było tak dużo, że farba na nich nie zdążyła wysychać, dlatego na niektórych jej pracach, można dostrzec odciski palców. Jedna z jej prac została nawet kupiona przez prezydenta USA, Richarda Nixona.

fot. hagi.pl

fot. hagi.pl

Maud prowadziła proste życie. Ale proste, nie znaczy głupie. Urodziła się w marcu 1903 roku, zmarła 1970. Matka Maudie również miała artystyczne zdolności: malowała i grała na różnych instrumentach, a swoja córkę nauczyła grać na pianinie. Maudie straciła obydwu rodziców w ciągu dwóch lat, później została zatrudniona jako gospodyni domowa przez Everetta. Nigdy nie wyjeżdżała dalej niż godzinę drogi od miejsca swojego urodzenia i zamieszkania. Kiedyś zapytana o to, czy nie czuje potrzeby podróżowania, odpowiedziała, że „dopóki ma w ręce pędzel, a przed sobą okno, jest po prostu dobrze”.

fot. hagi.pl

fot. hagi.pl

Pomimo choroby – cierpiała na reumatoidalne zapalenie stawów – Maud wiodła szczęśliwe życie. Nieprawdopodobny czar, który roztaczała, zwyciężał nad przeciwnościami losu. Zrezygnowała ze szkoły w wieku 14 lat. Po śmierci rodziców zaopiekowała się nią ciotka, ale tylko do momentu, gdy Maud odpowiedziała na pewne ogłoszenie o pracę napisane przez Everetta… Everett Lewis, skąpy, staroświecki, ale ciężko pracujący mężczyzna, utrzymywał dom, pozwalając Maud spędzać większość swojego czasu malując i zagłębiając się w swoją wyobraźnię. Maud kolekcjonowała najszczęśliwsze momenty z dzieciństwa i uwieczniała je w swoich obrazach. Jej styl stał się tak fantazyjny jak obiekty, które malowała. Malowała świat bez cieni i jesienne liście pokrywające drzewa na zimowy pejzażu. Czy w tak nieśmiały i skryty sposób przemycała humor do swoich obrazów? Jej delikatna natura i porażający uśmiech może na to wskazywać. W końcu jej prace zainteresowały nawet Biały Dom…

fot. hagi.pl

fot. hagi.pl

Ze względu na styl malowania prace Maud Lewis można porównać do jej poprzedniczki, amerykanki Ann Marie Robertson Moses (Grandma Moses). Obydwie zaczynały sprzedawać swoje prace po kilka dolarów. Dziś prace Robertson wahają się między 30 000$ a 600 000$. Maud Lewis to dla porównania przedział 6 000$ – 20 000$. W filmie zobaczyć można kilka prawdziwych obrazów, namalowanych przez Maudie, które na potrzeby filmu zgodziła się wypożyczyć Galeria Sztuki z Nowej Szkocji i prywatni właściciele jej prac.


Maudie
W rolach głównych:
Sally Hawkins (Maudie Lewis), Ethan Hawke (Everett Lewis)
Reżyseria: Aisling Walsh
Premiera: 29 września 2017
Dystrybutor: HAGI FILM
Gatunek: Biograficzny/Dramat
Produkcja: Irlandia, Kanada, 2016
Czas: 115’

maudie-plakat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »